Aktualności

Banking and payment services: KNF włącza się do walki z #fakenews na rynku finansowym

Banking and payment services: KNF włącza się do walki z #fakenews na rynku finansowym

Dotychczas wspólny projekt PAP i GovTech Polska dotyczył walki z szerzącą się dezinformacją na temat wirusa SARS-CoV-2. Każdy internauta, który dostrzeże w Internecie news na temat pandemii koronawirusa o niskim stopniu wiarygodności może zgłosić go do serwisu #FakeHunter. W rezultacie takiego zgłoszenia news zostaje zweryfikowany i odpowiednio omówiony w raporcie autorstwa społecznych weryfikatorów. KNF dostrzegła szeroki i pozytywny oddźwięk kampanii i dlatego postanowiła włączyć się do projektu. Tematyka serwisu zostanie poszerzona o zagadnienia związane z bezpieczeństwem finansowym.

 „Dostrzegając problem fake news jako realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu finansowego państwa, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Agencją Prasową oraz GovTech Polska. Zależy nam na tym, aby ograniczyć łańcuszkowe przekazywanie fałszywych informacji, tak aby nie zarażać nimi kolejnych odbiorców. Trzeba postawić temu swoistą tamę” – mówi Kamil Mroczka, Dyrektor Generalny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

W dobie rozproszenia treści informacyjnych oraz systemowej niestabilności, związanej także z pandemią, to niewątpliwie krok w słuszną stronę. Nam, internautom, pozostanie przekonać się, czy postawiona w ten sposób tama okaże się szczelna.Piotr Glapiński

Prawnik

Piotr Glapiński

Radca prawny, Counsel

Piotr Glapiński

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa