Aktualności

Bankowość i usługi płatnicze: Działalność bankomatowa – czy nowe środki bezpieczeństwa obciążą klientów?

Bankowość i usługi płatnicze: Działalność bankomatowa – czy nowe środki bezpieczeństwa obciążą klientów?

15 września 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: „MSWiA”) przyjęło zmiany w rozporządzeniu wprowadzającym środki bezpieczeństwa operatorów bankomatów i podmiotów świadczących usługi transportu gotówki. Zmiany dotyczące działalności bankomatów wydają się być dość kosztowne i skomplikowane do wdrożenia - MSWiA oczekuje, że podmioty świadczące usługi bankomatowe znacząco zwiększą środki bezpieczeństwa, co najmniej w stosunku do 40% bankomatów.   

Modernizacja polega na wprowadzeniu systemu neutralizacji banknotów (system służący do automatycznego i nieodwracalnego ich uszkodzenia, z zachowaniem możliwości identyfikacji tych banknotów, w przypadku próby otwarcia specjalistycznego pojemnika lub kasety bankomatowej w bankomacie lub próby ich wyjęcia z bankomatu przez osobę nieuprawnioną).

Jak podaje MSWiA, zmiany mają na celu ograniczenie kradzieży pieniędzy z bankomatów, których w Polsce jest sporo (ponad 100 przypadków rocznie) i będą obowiązywać od 24 września 2023 r.

Według dostawców usług bankomatowych, modernizacja 40% bankomatów pochłonie około 250 milionów złotych i może spowodować:

(i) usunięcie tych urządzeń z mniej rentownych lokalizacji (szczególnie w mniejszych miastach),

(ii) wzrost cen usług bankomatowych, które będą częściowo finansowane przez klientów końcowych.Piotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa