Aktualności

Bankowość i usługi płatnicze: Projekt NBP dotyczący gwarancji przyjmowania zapłaty w gotówce skierowany do Sejmu

Bankowość i usługi płatnicze: Projekt NBP dotyczący gwarancji przyjmowania zapłaty w gotówce skierowany do Sejmu

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który nie tak dawno analizowaliśmy i przedstawialiśmy. Projekt nowelizacji zawiera wnioskowane przez NBP zmiany dotyczące obowiązkowego przyjmowania gotówki przez akceptantów / profesjonalnych sprzedawców, które materializują się w projektowanym art. 59ea ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z tym artykułem, akceptanci nie będą mogli: (i) zawierać umowy z konsumentami uzależnionej od płatności bezgotówkowej oraz, (ii) odmawiać przyjmowania płatności w relacji z konsumentami w walucie polskiej, (iii) pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat za przyjęcie płatności w relacji z konsumentami w walucie polskiej, (iv) różnicować ceny w zależności od sposobu płatności.

Należy podkreślić, że projekt złożony w Sejmie nie zawiera zmian zaproponowanych w dniu 5 maja 2021 r. przez Fundację Polska Bezgotówkowa, które można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/fundacja-polska-bezgotowkowa-zajela-stanowisko-dot-projektu-ustawy-o-uslugachPiotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa