Aktualności

Bankowość i usługi płatnicze: Rada PCI umożliwi autoryzacje PIN-em na soft POS-ach w 2021 roku

Bankowość i usługi płatnicze: Rada PCI umożliwi autoryzacje PIN-em na soft POS-ach w 2021 roku

W dniu 31 lipca 2020 roku PCI Security Standards Council (czyli organizacja powołana m.in. przez MasterCard oraz Visa) ogłosiła, że pracuje nad rewizją standardów bezpieczeństwa transakcji realizowanych za pomocą soft POS (czyli tzw. terminali aplikacyjnych). Nowe standardy umożliwią autoryzowanie transakcji PIN-em na urządzeniu typu soft POS należącym do merchanta. Mają doczekać się publikacji w czwartym kwartale 2020 roku.

Obecnie obowiązujące standardy opublikowane zostały w dniu 4 grudnia 2019 roku, przy czym standardy te nie przewidują możliwości autoryzowania transakcji PIN-em na urządzeniach typu soft POS (tzw. PIN on glass). Ma się to zmienić wraz z zapowiedzianą rewizją. Pierwszy projekt zrewidowanych standardów ma pojawić się w drugim kwartale 2021 roku.

Dlaczego obecna sytuacja stanowi problem dla merchantów korzystających z soft POS-ów?

Przypomnijmy - od września 2019 roku obowiązują standardy Dyrektywy PSD2 w zakresie tzw. silnego uwierzytelnienia, które wymagają m.in. aby część transakcji zbliżeniowych była autoryzowana PIN-em. Co więcej znakomita większość transakcji zbliżeniowych o wartości przekraczającej 50/100 PLN również wymaga autoryzacji PIN-em.

W praktyce – dla merchantów posługujących się tzw. soft POS-em, czy też terminalem aplikacyjnym, który na chwilę obecną nie umożliwia autoryzacji transakcji za pomocą PIN – oznacza to, że mogą oni akceptować:

  1. transakcje kartowe zbliżeniowe o niskiej wartości (i to tylko niektóre, z uwagi na wymogi w zakresie autoryzacji PIN-em odnoszące się również do tych transakcji),
  2. transakcje ApplePay i pochodne (GarminPay, GooglePay).

Zachęcam do kontaktu z Kancelarią – świadczymy m.in. usługi związane z:

  1. usługami płatniczymi,
  2. projektowaniem oraz dostosowaniem systemów oraz regulacji wewnętrznych do wymogów EUNB oraz KNF.


Piotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa