Z jednej stron kryptoaktywa bazują na technologii umożliwiającej szybsze i tańsze transakcje, praktycznie nieograniczony transfer wartości na całym świecie. Jednakże anonimowość, która wiąże się z udziałem w rynku, służy przestępcom w wykorzystaniu tego obszaru w działalności przestępczej.
FATF wskazuje na najbardziej nietypowe zachowania użytkowników, na które instytucje obowiązane powinny zwrócić szczególną uwagę zanim jeszcze otworzą dla klienta dany rachunek: tworzenie kilku kont z podaniem różnych danych, wykorzystywanie numer IP z kraju wpisanego na listę sankcyjną, posługiwanie się osobami trzecimi przy transakcjach, niepełne dane weryfikacyjne, posługiwanie się podrobionym dokumentem, aktywność klienta w nielegalnych obszarach.
Po otwarciu rachunku FATF zaleca szczególną ostrożność, gdy wystąpią następujące zachowania: przeprowadzanie wymiany walut tradycyjnych (FIAT) np. euro na kryptoaktywo w warunkach prowadzących do straty, zamiana dużej ilość kryptoaktywów na FIAT czy kryptoaktywów jednego rodzaju na kryptoaktywa innego rodzaju, transfer małych ilości kryptoaktywów z wielu portfeli na jedno konto celem ich gromadzenia i późniejszego przeniesienia na inne konto albo zamiany jednorazowej na walutę FIAT.
UKNF podkreśla, że raport skierowany jest zarówno do instytucji finansowych, podmiotów świadczących usługi w obszarze kryptoaktywów, jak i podmiotów zobowiązanych do wykrywania podejrzanych transakcji w świetle regulacji AML.
Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: