Aktualności

Prawo bankowe: Biała lista nie będzie dotyczyć transakcji typu pay-by-link

Prawo bankowe: Biała lista nie będzie dotyczyć transakcji typu pay-by-link

Zgodnie z ostatnimi zmianami przepisów, obecnie płatności między przedsiębiorcami realizowane na kwotę powyżej 15.000 zł powinny być dokonywane na rachunek odbiorcy znajdujący się na tzw. białej liście, jak potocznie określa się wykaz podatników VAT. Wykaz ten można znaleźć posługując się rządową wyszukiwarką umieszczoną na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Kto ureguluje należność na rzecz kontrahenta spoza białej listy nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu w zakresie PIT albo CIT. Co więcej, co do tej transakcji nadawcy przelewu grozi solidarna odpowiedzialność z tytułu zapłaty podatku VAT wraz z odbiorcą płatności.

O białej liście w kontekście płatności kartą i ostatnich objaśnień podatkowych Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2019 r. pisaliśmy tutaj https://www.dudkowiak.pl/blog/p%C5%82atno%C5%9B%C4%87-kart%C4%85-nie-podlega-przepisom-o-bia%C5%82ej-li%C5%9Bcie.html.

Jak czytamy w objaśnieniach nie tylko płacący kartą są zwolnieni z obowiązku wcześniejszego sprawdzenia białej listy. Przepisom o białej liście mają nie podlegać także płatności typu pay-by-link przeprowadzane w praktyce przez operatorów płatności PayPal, PayU czy DotPay. Ministerstwo wyjaśnia, że w związku z przepisami z art. 2 pkt 15a, 36 i raz 3 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r.o usługach płatniczych płatności typu pay-by-link nie stanowią płatności dokonanej przelewem, a jedynie zlecenia płatnicze dokonane przy użyciu innego podobnego do karty instrumentu płatniczego.Piotr Glapiński

Prawnik

Piotr Glapiński

Radca prawny, Counsel

Piotr Glapiński

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa