Aktualności

Budownictwo mieszkaniowe w fazie hamowania

Budownictwo mieszkaniowe w fazie hamowania

27.04.2022

| Anna Kwinto

| Nieruchomości

Dane GUS-u wskazują, że budownictwo mieszkaniowe weszło w okres spowolnienia. O gorszej koniunkturze w szeroko pojętym sektorze mieszkaniowym świadczy również malejąca sprzedaż firm deweloperskich oraz dane z rynku kredytów hipotecznych.

Budownictwo mieszkaniowe na początku 2022

Ze wstępnych informacji GUS-u wynika, że w I kwartale br. liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych była o 16 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie 2021. Jeszcze bardziej (-21 proc.) aktywność na tym polu ograniczyły firmy deweloperskie, które odpowiadają za 2/3 nowych projektów. Od stycznia do marca urzędy wydały o 8 proc. mniej pozwoleń na budowę.

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach i kwartałach będzie następować dalsze hamowanie inwestycji mieszkaniowych. Jednak nie przełoży się to od razu na spadek liczby lokali oddawanych do użytkowania. Tych w budowie pozostaje najwięcej w historii (ok. 260 tys. szt.).

Wynika to ze specyfiki budownictwa mieszkaniowego. Profesjonalne firmy budowlane realizują bowiem przedsięwzięcie w dwa lata (nie licząc czasu na procedury administracyjne).

Malejąca sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych

Skąd te spadki? Sektor budowlany dostosowuje podaż do malejącego popytu. Ten słabnie wskutek nadal dynamicznie rosnących cen nieruchomości oraz coraz wyższych stóp procentowych.

To przekłada się na drożejące kredyty mieszkaniowe i malejącą zdolność kredytową klientów. Ubywa tych, których stać na to, by się zadłużyć z myślą o zakupie własnego lokum.

Wg BIK-u w okresie od stycznia do marca, w porównaniu z tym samym okresem 2021, klienci zaciągnęli o 18 proc. mniej zobowiązań zabezpieczonych hipoteką. Od kilku miesięcy obniża się także liczba wniosków o nowe kredyty hipoteczne.

W efekcie maleje sprzedaż nowych mieszkań. Z danych deweloperów notowanych na GPW, którzy stanowią jedynie wycinek rynku, ale zwykle bardzo trafnie pokazujący trendy w budownictwie mieszkaniowym, wynika, że w I kwartale klienci kupili o 23 proc. mniej lokali niż rok wcześniej. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2021, który także był słabszy od średniej wieloletniej, spadek wyniósł 11 proc.

Jak wskazuje specjalistyczny serwis RynekPierowtny.pl, cała branża zanotowała w lutym sprzedaż mniejszą o 39 proc. rok do roku. W marcu było jeszcze gorzej (-47,5 proc.).

Budownictwo mieszkaniowe pod presją wojny

Na spadek popytu na mieszkania wpłynęła także niepewność wywołana agresją Rosji na Ukrainę. Poza tym wojna zwiększyła i tak dużą już zmienność cen energii i surowców, których budownictwo mieszkaniowe zużywa bardzo dużo. To utrudnia wykonawcom planowanie kosztów. Konflikt zza wschodnią granicą ograniczył też dostępność niektórych materiałów.

Trudna sytuacja najbardziej dotknęła mniejsze podmioty. Wiele z nich boryka się z odpływem pracowników z Ukrainy. Zdaniem organizacji branżowej PZPB może to wywołać falę upadłości w sektorze.Anna Kwinto

Prawnik

Anna Kwinto

Prawnik

Anna Kwinto

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa