Aktualności

Ciekawe M&A w 1Q2019

Ciekawe M&A w 1Q2019

Technologiczne przejęcie przez McDonald's
McDonald's wydaje ponad 300 mln USD na przejęcie Dynamic Yield Ltd.
– spółki technologicznej, wyspecjalizowanej w automatyzowaniu procesu modyfikacji menu w zależności od wybranych czynników (np. pogody). Wdrożenie oprogramowania przejętej spółki w restauracjach McDonald's ma zwiększyć konkurencyjność sieci poprzez personalizację menu.

M&A na rynku parabankowym
Kruk zajmujący się m.in. sądową i pozasądową windykacją wierzytelności oraz świadczeniem usług detektywistycznych w drugiej połowie marca złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Wonga.pl. Przedmiotem działalności Wonga.pl jest udzielanie krótkoterminowych i ratalnych kredytów konsumenckich.

Konsolidacja na globalnym rynku bankowym
Deutsche Bank od jakiegoś czasu boryka się z poważnymi problemami, jednym z nich jest szereg prowadzonych śledztw w sprawie prania brudnych pieniędzy. Remedium ma stanowić fuzja z drugim gigantem bankowości – Commerzbankiem. Obecnie prowadzone są w tej sprawie rozmowy. W wyniku takiej fuzji powstałby trzeci największy na świecie bank (zaraz po HSBC i BNP Paribas) dysponujący aktywami o wartości ponad 1,8 bln euro.

Przejecie na rynku browarniczym
Pod koniec lutego UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na zakup przez Grupę Żywiec 100% udziałów spółki Browar Namysłów Sp. z o.o. od Chicago Poland Investment Group. Tym samym spełnił się warunek zawieszający z umowy sprzedaży zawartej pomiędzy podmiotami w listopadzie 2018 roku. Grupa Żywiec w wydanym komunikacie poinformowała o zamiarze niezwłocznego zakończenia transakcji i zakupu udziałów. W umowie zobowiązującej cenę za 100% udziałów spółki Browar Namysłów Sp. z o.o. ustalono na poziomie 500 mln zł.

Repolonizacja przez przejęcie na rynku napojów
Czesko-słowacka Kofola sprzedała Ustroniance spółkę Hoop Polska. Oznacza to, iż producent wody Ustronianka przejął w Polsce produkcję i dystrybucję napojów takich jak Hoop Cola, Jupik, woda mineralna Arctic+ i syropy owocowe Paola, a także napoje marki Nestea.Michał Dudkowiak

Prawnik

Michał Dudkowiak

Adwokat, Partner

Michał Dudkowiak

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa