Aktualności

Co się zmieni na rynku kryptowalut? Sprawdź nowe standardy techniczne

Co się zmieni na rynku kryptowalut? Sprawdź nowe standardy techniczne

W dynamicznie rozwijającym się świecie legislacji unijnej dotyczącej rynków kryptoaktywów, 7 maja 2024 roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał finalne projekty regulacyjnych standardów technicznych (RTS) oraz pakiet ostatecznych projektów wykonawczych standardów technicznych (ITS).

To ważna informacja dla emitentów tokenów powiązanych z aktywami (ART).

Kogo dotyczy nowa regulacja EUNB?

Pakiet regulacyjny EUNB skierowany jest głównie do emitentów tokenów powiązanych z aktywami (ART).

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114, token powiązany z aktywami, to takie kryptoaktywno, które utrzymuje stabilną wartość dzięki powiązaniu z inną wartością, prawem, bądź ich kombinacją.

Wydawanie takich tokenów wymaga uzyskania zezwolenia zgodnie z art. 16 MiCA. Nowe regulacje mają na celu ujednolicenie wymogów oraz ułatwienie przygotowania odpowiedniej dokumentacji wewnętrznej.

Co zawiera pakiet regulacyjny EUNB?

Pakiet finalnych projektów obejmuje:

  • Regulacyjne standardy techniczne (RTS) dotyczące zatwierdzania dokumentów informacyjnych dotyczących tokenów powiązanych z aktywami emitowanych przez instytucje kredytowe (art. 17 ust. 8 MiCA),
  • RTS dotyczące informacji, które muszą być zawarte we wniosku o udzielenie zezwolenia na publiczne oferowanie ART lub ubieganie się o dopuszczenie do obrotu takich tokenów (art. 18 ust. 6 MiCA),
  • RTS dotyczące szczegółowej treści informacji niezbędnych do przeprowadzenia oceny planowanego nabycia znacznych pakietów akcji emitentów ART (art. 42 ust. 4 MiCA),
  • Wykonawcze standardy techniczne (ITS) określające standardowe formularze, szablony i procedury dla wniosków o zezwolenie na publiczne oferowanie ART lub ubieganie się o dopuszczenie takich tokenów do obrotu (art. 18 ust. 7 MiCA).

Licencja do emitowania ART, a RTS i ITS

Projekt RTS obejmuje szczegółowy wykaz informacji, które muszą być zawarte we wniosku o zezwolenie składanym na podstawie art. 18 MiCA. Wśród nich niezbędne są informacje takie jak dane identyfikacyjne emitenta, program działalności, model biznesowy, strategia zarządzania ryzykiem, ocena ryzyka, informacje finansowe, system zarządzania płynnością oraz ocena członków organu zarządzającego.

Z kolei ITS wskazuje sposoby składania wniosku do właściwego organu oraz określa, kiedy wniosek uznać należy za kompletny.

Projekty RTS i ITS zostaną przedłożone do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jeżeli chcesz się zapoznać, z treścią projektów RTS oraz ITS, znajdziesz je na tej stronie.

Jakie są konsekwencje dla emitentów ART?

Nowe standardy mają na celu ujednolicenie oraz ułatwienie przedkładania wymaganych informacji odpowiednim organom nadzoru. Emitenci ART powinni zapoznać się z ich treścią i dostosować wewnętrzne procedury, w ten sposób, aby spełniały wszystkie wymogi.

Przygotuj się na nadchodzące zmiany już dziś

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nowych regulacji lub potrzebujesz pomocy w dostosowaniu się do wymogów, skontaktuj się z naszym zespołem.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci przejść przez wszystkie zmiany i zapewnić, że spełniasz nowe standardy. Nie czekaj – napisz do nas już teraz i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami na rynku kryptowalut!

Napisz do nas na: info@dudkowiak.com.



Aleksandra Walas

Prawnik

Aleksandra Walas

Aplikant radcowski

Aleksandra Walas

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa