Aktualności

Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji - AI objęte nadzorem na poziomie Unii Europejskiej

Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji  - AI objęte nadzorem na poziomie Unii Europejskiej

Mija już miesiąc od kiedy Parlament Europejski przyjął AI Act. AI Act to pierwsza na świecie kompleksowa próba regulacji sztucznej inteligencji. Jeżeli procedura prawodawcza zostanie przeprowadzona zgodnie z planowanym harmonogramem, AI Act ma stopniowo zacząć obowiązywać od II kwartału tego roku.

Przewiduje się, że w ciągu kolejnych 2-3 lat wszystkie zasady AI Act będą wiążące w całej Unii Europejskiej. Aktualnie Rozporządzenie oczekuje jeszcze na ostateczne przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej.

Jednak już teraz warto zastanowić się nad tym, jaką rolę pełnić będzie Europejski Urząd ds. Sztucznej inteligencji. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Czym będzie Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji ?

Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji to pierwszy kamień milowy na drodze do bezpiecznej, nowoczesnej i jednolitej regulacji prawnej sztucznej inteligencji w UE.

Eksperci w dziedzinie AI, którzy znajdą się w AI Office, będą odpowiadać za:

  • jednolite stosowanie AI Act w 27 państwach członkowskich EU,
  • koordynowanie centralną polityką ds. AI w UE. Oczywiście we współpracy z firmami, interesariuszami, europejskimi urzędami, organizacjami międzynarodowymi i państwami trzecimi,
  • kontrolowanie funkcjonowania GPAI - modeli i systemów sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia.

Od 21 lutego tego roku rozpoczął się proces formowania Urzędu w ramach struktury Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii.

Międzynarodowy charakter AI wymaga międzynarodowego nadzoru

Dynamiczny czas rozwoju technologii AI na niespotykaną dotychczas skalę, który miał miejsce przez ostatnie kilka lat, nazywany również „wiosną sztucznej inteligencji” pokazał, że AI dotarło do wielu obszarów społeczno-ekonomicznych.

Rozwój AI otworzył nowe ścieżki korzyści w zaskakująco szybkim tempie. Ponadto narzędzia wykorzystujące AI mogą wspomóc automatyzację procesów, szybsze przeszukiwania baz i porównywanie danych.

Definitywnie skończyło się zatem „AI Winter”. Jednocześnie bezdyskusyjny wydaje się fakt, że niekontrolowany rozwój AI tworzy ryzyko dla bezpieczeństwa danych, interesu publicznego czy też praw człowieka. Dzieje się tak szczególnie dlatego, że dane, z jakich korzysta AI, w znacznej mierze pochodzą z internetu, stąd w pewnym sensie „nie mają granic”.

Wobec tego UE zdecydowało się na przyjęcie ponadnarodowej regulacji nadzoru nad rozwojem AI, odpowiadającej właściwości tej technologii. Dla pełnej realizacji tego celu konieczne okazało się też ustanowienie centralnego organu kontrolnego w zakresie stosowania AI Act.

Z tych powodów znajomość AI Act to jedynie pierwszy etap na drodze do odpowiedzialnego i legalnego korzystania z AI. Praktyka nadzoru nad stosowaniem AI Act będzie bowiem w kompetencji Urzędu ds. sztucznej inteligencji.

Ponadto Urząd ma również wspierać państwowe organy regulacyjne w każdym z państw członkowskich UE, by tak dalece jak to możliwie zadbać o harmonizację stosowania AI Act. Dlatego też warto na bieżąco monitorować informacje dotyczące Urzędu ds. sztucznej inteligencji.

Dlaczego Urząd ds. sztucznej inteligencji jest ważny dla bezpieczeństwa twojego biznesu?

Urząd ds. sztucznej inteligencji będzie miał bardzo szerokie kompetencje w kształtowaniu prawa sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej.

Od urzędu dowiemy się o:

  • strategiach rozwoju,
  • minimalnych standardach bezpieczeństwa AI,
  • planowanych zmianach w prawie,
  • warunkach oferowania usług AI,
  • kodeksach postępowania,
  • kodeksach dobrych praktyk.

Ze względu na współpracę z państwami trzecimi, niewykluczone jest również że praktyka AI Act będzie oddziaływać poza granicę UE.

Dzięki znajomości nadchodzących zmian w prawie dotyczących sztucznej inteligencji możesz zyskać przewagę w międzynarodowym biznesie, wzmacniając swój sposób zarządzania. Dodatkowo warto zastanowić się nad wprowadzeniem we własnej firmie regulaminu korzystania ze sztucznej inteligencji. Zapewni to ochronę Twojemu biznesowi i Twoim klientom.

Jeżeli prowadzisz biznes w obszarze AI, to musisz wiedzieć, że AI Office będzie miało uprawnienia nadzorcze - i to we wszystkich państwach członkowskich UE. Głównym celem jest sprawdzenie, czy modele sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (GPAI) spełniają wymogi AI Act.

Brak zgodności postępowania z AI Act będzie mógł wiązać się z nałożeniem odpowiednich sankcji finansowych na Twoje przedsiębiorstwo. Dlatego też AI office ma wspierać korzystanie z sandboxes, tak by można najpierw testować legalność rozwiązań AI w zamkniętym środowisku.

Nasi prawnicy na bieżąco monitorują rozwój regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji, bo wiemy, że AI wymaga by technologia i prawo szły razem w parze. Tylko w ten sposób możemy pozostać na bieżąco z najnowszymi trendami.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zapewnić zgodność swojego postępowania z AI Act? Chcesz uniknąć ewentualnych sankcji finansowych, które może nałożyć na Ciebie w przyszłości Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji?

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dostosować się do obowiązujących regulacji i poprowadzimy Cię przez skomplikowany świat regulacji prawnych w zakresie AI.

Napisz do nas na info@dudkowiak.com. Zapewniamy odpowiedź w ciągu 24 godzinAlicja Mruczkiewicz

Prawnik

Alicja Mruczkiewicz

Adwokat

Alicja Mruczkiewicz

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa