1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ze środków funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produktu rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny. Pierwsze wpłaty na fundusz będą dokonywane począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r.
Kogo będą obciążały opłaty na fundusz ochrony rolnictwa?
Do wpłat na fundusz obowiązane będą podmioty skupujące, będące podatkami podatku od towarów i usług. Podmiotem skupującym w myśl ustawy jest podmiot prowadzący skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych.
W jaki sposób naliczane będą opłaty na fundusz ochrony rolnictwa?
Opłaty naliczane będą od produktów rolnych nabytych od producentów rolnych. Lista produktów rolnych określona została w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Natomiast za producenta rolnego w myśl ustawy, uważa się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będącą rolnikiem w rozumieniu art. 3 pkt 1 Rozporządzenia 2021/2015.
W jakiej wysokości dokonywane będą wpłaty?
Wpłaty na fundusz będą naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku VAT. Wartość produktów rolnych nabytych bez podatku VAT od producenta rolnego będzie ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych. Podmioty skupujące zobowiązane będą do naliczenia i dokonania wpłat na fundusz bez dodatkowego wezwania. Opłaty uiszczane będą za okresy kwartalne, w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.
Fundusz stanowić będzie wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponować będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Co istotne, w przypadku, gdy w danym kwartale wyliczona kwota należnej wpłaty wyniesie zero, podmiot skupujący nie będzie zobowiązany do składania deklaracji o wysokości naliczonych wpłat.