Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz handlować paliwami gazowymi lub gazem ziemnym z zagranicą, powinieneś najpierw uzyskać odpowiednią koncesję. Jest to bardzo ważne, gdyż te dwa rodzaje działalności są działalnością regulowaną. W związku z tym przedsiębiorca chcący podjąć taką działalność musi najpierw spełnić określone warunki.
Na wstępie należy zaznaczyć, że uzyskanie koncesji gazowej w Polsce wymaga rozległej wiedzy i doświadczenia w branży. Konieczne jest nie tylko dogłębne zrozumienie przepisów dotyczących paliw gazowych i obrotu nimi, ale także wykazanie się wiedzą specjalistyczną w wielu dziedzinach.
Dzięki profesjonalnym usługom naszej kancelarii możemy pomóc w uzyskaniu niezbędnej koncesji na obrót gazem
Polska transformacja energetyczna: Polski System Gazowniczy
Polska narracja energetyczna znajduje się u progu transformacji, w dużej mierze skupionej na przejściu z węgla na gaz ziemny w celu osiągnięcia celów dekarbonizacji. Nacisk na dywersyfikację miksu energetycznego, wraz ze strategiczną integracją proponowaną przez projekt Baltic Pipe, stawia gaz w czołówce krajowej polityki energetycznej. W obliczu tej zmiany paradygmatu, uczestnictwo w rynku gazu wymaga nie tylko dalekowzroczności, ale także starannego zrozumienia wymaganych licencji.
Baltic Pipe
Baltic Pipe, unijny Projekt Wspólnego Interesu (PCI), bezpośrednio połączył polski i duński system przesyłu gazu, umożliwiając dostawy norweskiego gazu do Polski. Przedsięwzięcie to obiecuje znaczący wzrost bezpieczeństwa energetycznego i dostępności regionu, zgodnie z szerszymi celami UE. Jako bezpośredni beneficjent, polski rynek gazu jest gotowy do wykorzystania zwiększonej dywersyfikacji i konkurencji, dzięki czemu licencje na gaz stają się podstawą rozwijającego się koszyka energetycznego.
Nowy kierunek dostaw gazu
Zaangażowanie Polski w zrównoważony rozwój środowiska i dążenie do autonomii energetycznej pobudziło eksplorację krajowych zasobów gazu, zwiastując zwrot w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii. Dzięki terminalom skroplonego gazu ziemnego (LNG), które zwiększają możliwości importowe kraju, narracja o gazie jako punkcie zwrotnym w strategii energetycznej Polski rozwija się. Podmioty wchodzące na rynek muszą dostosować swoje działania do zmieniających się ram licencyjnych, aby wykorzystać te dynamiczne kanały importowe
Jeśli chcesz uzyskać koncesję na:
- a. Handel paliwami gazowymi (OPG);
- b. Handel gazem ziemnym z zagranicą (OGZ);
W takim razie nie wahaj się skontaktować z naszą kancelarią, a z pewnością przeprowadzimy Cię przez cały proces przed polskimi władzami.
Powyższe ulgi możesz uzyskać, jeśli masz siedzibę lub miejsce zamieszkania w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Szwajcarii, Turcji lub kraju członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) - tj. w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.
Proces uzyskania koncesji jest skomplikowany. Art. 39 ustawy Prawo przedsiębiorców wskazuje, że decyzja o udzieleniu koncesji ma charakter uznaniowy, a organ ją wydający może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć jej zakres. Dlatego tak ważne jest, aby skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kancelarii prawnej, która w pełni profesjonalnie przeprowadzi nas przez cały proces od początku do końca.
Handel koncesją na gaz
Koncesja na obrót paliwami gazowymi (OPG).
Działalność polegająca na hurtowym lub detalicznym obrocie paliwami gazowymi wymaga uzyskania koncesji. Warto jednak wiedzieć, jaki jest zakres takiego obrotu. Przed podjęciem kroków zmierzających do uzyskania koncesji należy upewnić się, że zakres prowadzonej działalności nie obejmuje niżej wymienionych rodzajów działalności, gdyż nie wymagają one uzyskania koncesji. Należą do nich:
- obrót skroplonym gazem ziemnym dostarczanym z zagranicy realizowany w punkcie dostawy do terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu;
- obrotu gazem ziemnym, jeżeli sprzedaż ta ma na celu likwidację zapasów obowiązkowych gazu ziemnego utrzymywanych zgodnie z ustawą o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego;
- Handel gazem ziemnym odbywa się na giełdzie/rynku towarowym.
Koncesja na obrót paliwami gazowymi z zagranicą (OGZ).
Chcąc natomiast prowadzić obrót paliwami gazowymi z zagranicą, należy uzyskać inny rodzaj koncesji, tj. tzw. OGZ - koncesję na obrót paliwami gazowymi z zagranicą. Warto dodać, że również w tym przypadku działalność gospodarcza obejmująca ww. poszczególne rodzaje działalności nie wymaga uzyskania koncesji.
Bardzo ważne jest jednak wcześniejsze posiadanie koncesji na obrót paliwami gazowymi (OPG). W związku z tym koncesję pozwalającą na obrót gazem ziemnym z zagranicą można uzyskać jedynie posiadając już koncesję na obrót paliwami gazowymi.
Podsumowując, koncesja OGZ:
Koncesja na obrót paliwami gazowymi (OPG) ⇒ Koncesja na obrót paliwami gazowymi z zagranicą (OGZ).
Proces licencjonowania i opłaty licencyjne.
Koncesje OPG i OGZ uzyskuje się poprzez wydanie decyzji koncesyjnej przez Prezesa UKE (Urząd Regulacji Energetyki). Bardzo ważne jest, aby działalność wymagającą koncesji rozpocząć dopiero po jej uzyskaniu, gdyż wcześniejsze wykonywanie działalności objętej zakresem koncesji grozi karą ograniczenia wolności albo grzywny na podstawie art. 60 § 1 ustawy - Kodeks wykroczeń.
Proces od wszczęcia postępowania do wydania decyzji o udzieleniu koncesji na obrót paliwami gazowymi (OPG) trwa około 2 miesięcy. Opłata skarbowa od wniosku wynosi 616 PLN (ok. 150 USD).
Należy jednak liczyć się z opóźnieniami, które mogą powstać, gdy Urząd Regulacji Energetyki zażąda od Wnioskodawcy uzupełnienia wniosku o określone informacje. Momentem, który nazywamy wszczęciem postępowania jest złożenie kompletnego wniosku.
Proces uzyskania koncesji na obrót paliwami gazowymi z zagranicą (OGZ) również trwa około 2 miesięcy. W pierwszej kolejności należy jednak uzyskać koncesję na obrót paliwami gazowymi (OPG). Licząc od zera, należy więc liczyć się z 4-5 miesięcznym okresem oczekiwania na decyzję. Opłata skarbowa za wniosek OGZ wynosi 4244 PLN (ok. 1057 USD).
Obietnica ustępstw.
Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi oraz obrotu gazem ziemnym z zagranicą, możesz ubiegać się o Promesę Koncesji. Jest to rodzaj gwarancji ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, że udzieli on Twojej firmie koncesji. Okres ważności takiej promesy wynosi 6 miesięcy. Posiadanie takiego dokumentu jest w rzeczywistości bardzo ważne dla Twojej firmy, ponieważ możesz znacznie łatwiej uzyskać finansowanie takiej działalności, a pamiętaj, że do wniosku musisz dołączyć plan finansowania!
Kluczowe wymagania.
Uzyskanie koncesji na prowadzenie tak strategicznej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wymogami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
1) Biznesplan - powinien zawierać opis dotychczasowej działalności przedsiębiorcy oraz opis działalności, na którą ma zostać udzielona koncesja.
2) Plan finansowy, który powinien zawierać m.in:
- informacje na temat rodzaju finansowania wybranego dla danej działalności oraz szczegółowy plan jej finansowania wraz z analizą ryzyka i rentowności;
- opis dostawców i klientów;
- rodzaj paliwa będącego przedmiotem obrotu i sposób jego dostarczania do klientów;
- informacje o infrastrukturze;
- koszty własne;
- koszty utrzymywania rezerw obowiązkowych;
- marża;
- przewidywany koszt zakupu gazu.
3) Listę pracowników posiadających kwalifikacje zawodowe do obsługi urządzeń energetycznych. Zatem już w momencie składania wniosku do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki musisz mieć przygotowany zespół ludzi, którzy zajmą się Twoją działalnością. Urząd Regulacji Energetyki wymaga od przedsiębiorcy pełnego przygotowania zarówno finansowego, jak i organizacyjnego.
4) Musisz również przedłożyć szereg dokumentów, które uwiarygodnią Twoją sytuację finansową. Należą do nich:
- zestawienie rocznych, planowanych przychodów i wydatków za minimum 3 lata kalendarzowe;
- zaświadczenie z banku określające wielkość obrotów i zawierające informacje o pożyczkach i wszelkich innych długach;
- dokumenty potwierdzające posiadanie lub możliwość posiadania środków finansowych na prowadzenie działalności; mogą to być gwarancje bankowe lub umowy gwarancyjne.
Dlatego też Urząd Regulacji Energetyki wymaga od przedsiębiorcy pełnej przejrzystości finansowej. Innymi słowy, urząd musi mieć pewność, że jeśli wyda ci określoną koncesję, twoja firma będzie dobrze funkcjonować, a ty, jako przedsiębiorca, będziesz mieć odpowiednie środki na skalowanie działalności. Wynika to z faktu, że obrót paliwami gazowymi i gazem ziemnym z zagranicą jest działalnością strategiczną z punktu widzenia państwa, a więc musi to być działalność stabilna i dobrze prosperująca.
5) Wniosek o licencję
Pozycja. |
Wymagane dokumenty - OPG. |
Wymagane dokumenty - OGZ. |
1. |
Odpis z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego |
|
2. |
Certyfikat NIP (numer identyfikacji podatkowej) |
|
3. |
Umowa i statut spółki |
|
4. |
Lista członków Rady Nadzorczej, akcjonariuszy i osób uprawnionych do reprezentowania wnioskodawcy |
|
5. |
Wykaz podmiotów wywierających znaczący wpływ, sprawujących kontrolę lub współkontrolę nad danym przedsiębiorstwem |
|
6. |
Rejestr karny |
|
7. |
Oświadczenie przedsiębiorcy, że w ciągu ostatnich trzech lat nie został wykreślony z rejestru działalności regulowanej |
|
8. |
Oświadczenie przedsiębiorcy, że nie został wobec niego złożony wniosek o ogłoszenie upadłości i że nie znajduje się on w stanie likwidacji. |
|
9. |
Oświadczenie, że przeciwko przedsiębiorcy, członkom rady nadzorczej lub osobom uprawnionym do reprezentowania przedsiębiorstwa nie zostały wniesione oskarżenia karne lub skarbowe |
|
10. |
Potwierdzenie rejestracji podmiotu jako podatnika VAT |
|
11. |
Opis istniejącej działalności i biznesplan dotyczący działalności, na którą ma być udzielona licencja, wraz z planem finansowania działalności objętej licencją |
|
12. |
__________ |
Szczegółowa charakterystyka działalności w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą |
13. |
Wykaz sieci i urządzeń lub instalacji, które będą wykorzystywane do prowadzenia działalności objętej wnioskiem oraz liczba osób, które są/będą zatrudnione do ich obsługi, wraz z numerami ich świadectw kwalifikacyjnych |
|
14. |
Pełnomocnictwo do spraw administracyjnych |
|
15. |
Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo |
|
16. |
Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie koncesji |
|
17. |
Oświadczenie o rocznych, planowanych przychodach i kosztach działalności objętej wnioskiem o udzielenie koncesji, za okres co najmniej 3 lat |
|
18. |
Oświadczenie o planowanej sprzedaży paliw gazowych w jednostkach fizycznych przez okres co najmniej 3 lat |
|
19. |
__________ |
Informacje na temat prognozowanego średniego dziennego wolumenu importu gazu ziemnego |
20. |
Sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata |
|
21. |
Dokumenty potwierdzające, że posiada lub jest w stanie uzyskać wystarczające środki finansowe na prawidłowe wykonywanie działalności objętej zezwoleniem |
|
22. |
Zaświadczenie z banku o środkach przedsiębiorcy, obrotach, kredytach i opłatach egzekucyjnych |
|
23. |
Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) |
|
24. |
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości ZAS-WDokumenty (zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego stwierdzające, że przedsiębiorca nie zalega ze zobowiązaniami wobec budżetu państwa) |
6) Handel z zagranicą - ważne aspekty.
Patrząc na to z perspektywy biznesowej, każda działalność finansowa wymaga dywersyfikacji, a przynajmniej zapewnienia sobie możliwości dywersyfikacji. Uważamy, że uzyskanie koncesji na obrót paliwami gazowymi (OPG) to duży sukces, ale jeśli chcesz się rozwijać i nie zamykać na jeden rynek, powinieneś postarać się o uzyskanie koncesji na obrót paliwami gazowymi z zagranicą (OGZ). Taki schemat biznesowy z pewnością sprawi, że zwiększysz swoje obroty i będzie to doskonała dywersyfikacja potencjalnych kontrahentów. Przede wszystkim kryzys na polskim rynku nie spowolni Twojego biznesu, gdyż będziesz miał możliwość handlu z przedsiębiorcami z innych rynków, których kryzys nie dotknie.
Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać, że koncesja na obrót gazem ziemnym z zagranicą (OGZ) może zostać cofnięta w przypadku nieutrzymywania odpowiednich zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. Zatem organizując swoją działalność musisz mieć na uwadze, że będziesz zobowiązany do utrzymywania zapasów i zapewnienia ich dostępności. Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, powinieneś utrzymywać:
- zapasy obowiązkowe gazu ziemnego w ilości odpowiadającej co najmniej 30-dniowemu średniemu dziennemu przywozowi gazu ziemnego;
- zapasów obowiązkowych gazu ziemnego w instalacjach magazynowych, których parametry techniczne zapewniają możliwość dostarczenia ich całkowitej ilości do systemu gazowego w okresie nie dłuższym niż 40 dni.
7) Odwołanie
Złożyłeś wniosek, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję o udzieleniu Ci koncesji i zostałeś wpisany do rejestru przedsiębiorców posiadających koncesję na obrót paliwami gazowymi (OPG) lub do rejestru przedsiębiorców posiadających koncesję na obrót gazem ziemnym z zagranicą (OGZ), to możesz już rozpocząć działalność. Przyznana koncesja będzie obciążona okresem ważności wynoszącym od 10 do 50 lat. Pamiętaj, że będziesz już zobowiązany do uiszczenia rocznej opłaty koncesyjnej, którą będziesz musiał uiścić do 15 kwietnia każdego roku.
Spojrzenie korporacyjne: Koncesje na gaz w kontekście rozwoju biznesu
Dla podmiotów korporacyjnych nabywanie koncesji gazowych w Polsce jest integralną częścią ich strategii rozwoju i dywersyfikacji. Niniejsza część przedstawia perspektywę korporacyjną, nakreślając powiązane wątki licencjonowania i całościowego rozwoju biznesu.
Fuzje i przejęcia: Związek licencyjny
Fuzje i przejęcia w sektorze energetycznym są często sposobem na nabycie koncesji operacyjnych, w tym koncesji na gaz. W miarę jak spółki przygotowują się do strategicznych konsolidacji, dokładna analiza due diligence, która obejmuje status regulacyjny koncesji, staje się istotnym punktem kontrolnym w procesie transakcyjnym.
Impas innowacji
W epoce charakteryzującej się przyspieszeniem technologicznym i innowacjami, koncesjonowanie gazu może albo stymulować, albo hamować postęp. Wspieranie ram regulacyjnych, które reagują na postęp technologiczny, taki jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS), może służyć jako czynnik umożliwiający innowacyjne rozwiązania, które harmonizują z imperatywami rynkowymi i środowiskowymi.
Globalna współpraca i wymiana wiedzy
Biorąc pod uwagę międzynarodową dynamikę dominującą w branży gazowniczej, współpraca transgraniczna i dzielenie się wiedzą są nieocenionymi atutami. Zawieranie strategicznych sojuszy, uczestnictwo w konsorcjach branżowych i wykorzystywanie najlepszych międzynarodowych praktyk może wzbogacić podejście do koncesjonowania gazu w Polsce i poza jej granicami.
Wnioski i przemyślenia na przyszłość
W miarę jak polski rynek gazu dojrzewa i dostosowuje się do globalnych i krajowych trendów energetycznych, znaczenie przepisów dotyczących koncesjonowania gazu będzie rosło. Niniejsza sekcja podsumowuje wnioski płynące z naszej analizy i wskazuje potencjalne kierunki rozwoju koncesjonowania gazu w Polsce.
Wykorzystanie elastyczności regulacyjnej
Zmieniający się krajobraz energetyczny wymaga odpowiedniej elastyczności ram regulacyjnych. Decydenci polityczni i uczestnicy branży muszą wspólnie opracowywać elastyczne zasady, które pobudzają innowacje, chronią środowiskowe poziomy odniesienia i usprawniają procesy licencjonowania w celu zwiększenia zdolności reagowania rynku.
Integracja i przejrzystość
Harmonizacja krajowych przepisów z dyrektywami UE nie tylko wspiera handel transgraniczny, ale także promuje przejrzyste i przewidywalne środowisko dla inwestorów. Zwiększona przejrzystość regulacyjna może służyć jako latarnia morska, przyciągając inwestycje i partnerstwa, które katalizują modernizację polskiego sektora gazowego.
Element ludzki: Wykwalifikowana siła robocza i zaangażowanie społeczności
Za każdym zatwierdzeniem koncesji gazowej kryje się ekosystem ludzkich kompetencji i relacji ze społecznością. Inwestowanie w wykwalifikowaną siłę roboczą, wspieranie lokalnych talentów i pielęgnowanie partnerstwa ze społecznością stanowią podstawę zrównoważonego przedsiębiorstwa gazowego. Te skoncentrowane na ludziach wysiłki wykraczają poza zgodność z przepisami i przekładają się na obywatelstwo korporacyjne i rozwój kraju.
W krajobrazie tak dynamicznym jak polski rynek gazu, dogłębne zagłębienie się w zawiłości przepisów dotyczących koncesji gazowych ma nie tylko znaczenie edukacyjne, ale także kluczowe znaczenie dla nawigacji w branży. Przyjęcie strategicznej, zrównoważonej i proaktywnej postawy wobec koncesjonowania gazu może oznaczać różnicę między branżowymi outliderami a liderami rynku. W miarę jak dialog na temat koncesji gazowych będzie się rozwijał, to właśnie dalekowzroczni i zwinni będą w stanie wykorzystać prawdziwy potencjał polskiej historii gazowej.