Aktualności

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odbudowują się

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odbudowują się

Nieruchomości komercyjne w 2021 roku

W 2021 inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce nieznacznie wzrosły, ale wciąż były mniejsze niż przed pandemią. Zawarto za to rekordową liczbę transakcji. W dalszym ciągu rosło zainteresowanie obiektami logistycznymi, a spadało biurowcami.

Jak podaje firma doradcza CBRE, w 2021 inwestorzy z kraju i zagranicy kupili w Polsce istniejące i budowane nieruchomości komercyjne za 5,71 mld euro. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej, ale sporo (25 proc.) poniżej poziomu sprzed pandemii. Zawarto jednak rekordową liczbę transakcji (164, czyli o 11 więcej niż w najlepszym dotąd 2019).

Magazyny to najpopularniejsze inwestycje w nieruchomości komercyjne

Inwestycje w nieruchomości komercyjne wyraźnie przyspieszyły w II połowie ub.r. Od stycznia do czerwca podpisano bowiem 62 umowy opiewające na 2 mld euro. Wówczas roczna dynamika była mocno ujemna, gdyż wyniosła -33 proc. Druga połowa roku, a zwłaszcza ostatni kwartał (umowy na 2,18 mld euro), przyniosły zdecydowane przyspieszenie.

Najwięcej (51 proc. całości) kapitału nabywcy wyłożyli na zakup obiektów logistycznych. Transakcje zawarte w tym segmencie rynku opiewały w sumie na 2,94 mld euro (rekord wszech czasów).

Był to drugi rok z rzędu, w którym największym zainteresowaniem funduszy cieszyły się właśnie magazyny oraz hale przemysłowe. Ma to związek z dynamicznym rozwojem branży e-commerce.

Wzrost nakładów na obiekty przemysłowo-logistyczne idzie w parze ze spadkiem stopy kapitalizacji tych budynków. W 2021 wyniosła ona 4,35 proc. i była najmniejsza spośród wszystkich rodzajów nieruchomości komercyjnych oraz wyraźnie mniejsza niż przed erą COVID-19 (5,75 proc.).

Tracą biurowce, zyskują parki handlowe i mieszkania

Drugie miejsce pod względem wielkości ulokowanych w ub.r. kwot zajęły biurowce. Nabywcy zaangażowali w ten segment 1,7 mld euro (30 proc. całości). To mniej niż w czasach przedpandemicznych. Przyczyna tkwi we wzroście popularności pracy zdalnej i hybrydowej.

Co szóste euro wydane w 2021 na inwestycje w nieruchomości komercyjne dotyczyło obiektów handlowych. Łącznie przeznaczono na nie 0,9 mld euro.

W tym segmencie rynku COVID-19 również wywołał pewne przetasowania. Na znaczeniu zyskują parki handlowe, a tracą tradycyjne galerie handlowe. Te pierwsze zapewniają bowiem względnie większe bezpieczeństwo sanitarne. Są bowiem tak skonstruowane, że do sklepów wchodzi się w nich bezpośrednio z parkingu.

Na transakcje w mieszkania na wynajem inwestorzy przeznaczyli 621 mln euro. Jednak do całkowitego wolumenu zaliczono jedynie 35 mln euro. Reszta środków dotyczyła bowiem projektów, które są w przygotowaniu i fizycznie jeszcze się nie rozpoczęły (forward-purchase).

Zdaniem autorów raportu „Poland Real Estate Market Outlook 2022” segment mieszkaniowy będzie odgrywał coraz większą rolę na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Nieruchomości komercyjne na celowniku funduszy z Europy

W 2021 największe źródło kapitału ulokowanego w nieruchomościach komercyjnych zapewniły podmioty z Europy. Przeznaczyły one na inwestycje w Polsce 2,6 mld euro, czyli 47 proc. wolumenu. Fundusze z Ameryki Północnej wyłożyły 1,3 mld euro (23 proc. wolumenu). Inwestorzy z Azji zawarli transakcje opiewające na 0,64 mld euro (11 proc.).

Nabywcy z Polski zainwestowali na rodzimym rynku 235,5 mln euro, co stanowiło 4 proc. całej puli. To jeden z najniższych wskaźników na Starym Kontynencie.Michał Dudkowiak

Prawnik

Michał Dudkowiak

Adwokat, Partner

Michał Dudkowiak

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa