W dniu 29 sierpnia 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) opublikowały na swoich stronach internetowych wspólny komunikat na temat nawiązania współpracy strategicznej w zakresie rozwoju polskiej infrastruktury fintech oraz wspierania innowacji na rynku finansowym. W ramach wspólnego środowiska określanego przez KIR i KNF jako sandbox (piaskownica regulacyjna) realizowane będą w szczególności projekty oparte o technologię rejestrów rozproszonych – czyli blockchain.
W ramach współpracy:
- KIR udostępnić ma własną platformę blockchain, która zintegrowana będzie z węzłem Hyperledger w KNF,
- KNF i KIR wspólnie tworzyć będą rozwiązania wspierające podmioty rynku płatniczego i finansowego w spełnianiu wymogów regulacyjnych w zakresie ochrony danych osobowych,
- KNF i KIR wspólnie tworzyć będą rozwiązania wspierające podmioty rynku płatniczego i finansowego w spełnianiu wymogów regulacyjnych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).
W ocenie KNF technologia blockchain ma istotne zalety w zakresie ochrony danych, albowiem pozwala tworzyć zaufane struktury danych o wysokiej jakości oraz przejrzystości, przy jednoczesnym zapewnieniu ich niezaprzeczalności. Cechy te mogą przyczynić się do poprawy jakości sprawozdawczości podmiotów rynku nadzorowanego przez KNF, a tym samym przełożyć się na zwiększenie jakości nadzoru.