14 lutego 2024 roku Generalny Inspektor Informacji Finansowej (dalej: „GIIF”) wydał komunikat numer 77 w sprawie statusu podmiotów prowadzących działalność w zakresie walut wirtualnych. W komunikacie tym organ wskazał, że podmioty prowadzące działalność w zakresie walut wirtualnych nie mają prawa do umieszczania w informacjach handlowych, dokumentach i na stronach internetowych informacji, że prowadzą działalność licencjonowaną lub nadzorowaną na gruncie prawa polskiego.
Ryzykowny chwyt marketingowy
GIIF podkreślił, iż praktyka posługiwania się w materiałach marketingowych stwierdzeniem o posiadaniu licencji lub podleganiu nadzorowi GIIF stanowi nadużycie, a w konsekwencji może być podstawą podjęcia odpowiednich działań przez polskie organy nadzorujące obrót gospodarczy za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji wobec konsumentów.
Wpis do rejestru to nie licencja
Słusznie GIIF wskazuje, że wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych (dalej: ‘Rejestr VASP”) ma charakter ewidencyjny, tym samym nie może być utożsamiany z udzielaniem przez organ licencji. W toku postępowania rejestracyjnego badane jest wyłącznie spełnianie przez wnioskodawcę warunków formalnych. Organ nie ocenia wnioskodawcy pod względem dawania rękojmi prawidłowego prowadzenia działalności.
Organ podkreślił również, iż może on wszcząć kontrolę dotyczącą wykonywania obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez podmioty wpisane do Rejestru VASP oraz posiadające siedzibę w Polsce. Natomiast takiego uprawnienia GIIF nie ma wobec podmiotów mających siedzibę poza granicami Polski (a wpisanych do Rejestru VASP).