Aktualności

Kontrole celno-skarbowe znów częstsze

Kontrole celno-skarbowe znów częstsze

Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że w 2021 jej służby przeprowadziły w firmach 2,9 tys. postępowań sprawdzających. Wartość wykrytych z tego tytułu uszczupleń podatkowych wyniosła 5,6 mld zł. Najwięcej z nich (3,8 mld zł) tradycyjnie przypadło na podatek VAT.

Kontrole celno-skarbowe jako bat na oszustów

W porównaniu z rokiem wcześniejszym kontrole celno-skarbowe nasiliły się. Było ich o 26 proc. (600 spraw) więcej. To pierwszy taki wzrost od 2016. Powód? Fiskus podaje, że to efekt łagodzenia obostrzeń pandemicznych.

Jednak w stosunku do lat wcześniejszych liczba czynności sprawdzających rozliczenia podatkowe w przedsiębiorstwach i tak jest przeszło trzykrotnie niższa. Skarbówka tłumaczy to tym, że bardziej koncentruje się na celniejszym typowaniu firm do postępowań wyjaśniających. Robi to na podstawie analizy ryzyka.

Chodzi o to, by oszczędzić trudności podmiotom uczciwym. Praktyka pokazuje, że w większości przypadków kontrola celno-skarbowa jest dla przedsiębiorstwa uciążliwa. Wiąże się m.in. z zaangażowaniem części pracowników, którzy w tym czasie nie mogą wykonywać normalnie swoich obowiązków. To obniża ich wydajność i utrudnia firmie bieżące funkcjonowanie.

Wykryte a ściągnięte szkody podatkowe

Nie zmienił się natomiast trend malejącej wartości wykrywanych wskutek postępowań sprawdzających uszczupleń podatkowych. Trwa on od 2017. W połowie poprzedniej dekady pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej identyfikowali nieprawidłowości oscylujące wokół 20 mld zł.

W konsekwencji maleje wartość szkody przypadającej na jedno postępowanie. W ub. r. wyniosła ona 1,9 mln zł. W latach 2018-2020 mieściła się w przedziale 3-4 mln zł.

Jednak należy zaznaczyć, że kwota ustalonych uszczupleń podatkowych nie przekłada się całkowicie na wpływy do budżetu. Ich realna ściągalność jest niższa.

Przykładowo w 2021 było to 1,6 mld zł, czyli mniej niż 1/3 wartości wstępnie wykrytych nadużyć. Rok wcześniej – 1,3 mld zł przy ustaleniach oscylujących wokół 7 mld zł. Wynika to z faktu, że część środków jest blokowana do czasu wyjaśnienia sprawy, a tylko część wpłacana w ramach korekty deklaracji podatkowych.

Najpopularniejsze oszustwa podatkowe

Czego najczęściej dotyczą kontrole celno-skarbowe? Dwa główne powody to:

  • ukrywanie rzeczywistych dochodów, co ma zmniejszyć obciążenia podatkowe,
  • pobieranie nienależnych zwrotów podatków.

Jeden z procederów polega na tym, że przestępcy rejestrują spółki i wystawiają fikcyjne faktury. Na tej podstawie obniżają wartość należnego VAT-u albo uzyskują zwroty podatku.Mieszko Łukaszewicz

Prawnik

Mieszko Łukaszewicz

Doradca podatkowy, Counsel

Mieszko Łukaszewicz

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa