Aktualności

M&A w Polsce w Q4 2018

M&A w Polsce w Q4 2018

Polski rynek M&A w IV kwartale 2018 roku odnotował 5% wzrost liczby transakcji w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku. Podobnie jak w 2017 roku w całym 2018 roku odnotowano 211 transakcji na rynku fuzji i przejęć. Pomimo porównywalnych statystyk eksperci uważają, że rynek M&A w Polsce przeżywa lekką „zadyszkę”. Przede wszystkim widoczny jest lekki spadek zainteresowania inwestorów zagranicznych. To tylko niektóre z informacji, które naleźć można w najnowszym raporcie M&A Index Poland tworzonego przez FORDATA we współpracy z firmą doradczą Navigator Capital Group.

Największa transakcja w Q4 2018 w Polsce na rynku M&A

W IV kwartale 2018 największą transakcją okazało się przejęcie 37 % akcji Unipetrolu przez grupę PKN Orlen (obecnie jedynego udziałowca w czeskiej petrochemicznej spółce). W komunikacie prasowym PKN ORLEN stwierdził że „procedura ta umożliwi znacznie sprawniejsze działanie jako całości, a także wzmocni pozycje na konkurencyjnym rynku.”  Wraz z planowanym przejęciem Grupy LOTOS polski koncern stanie się największym graczem w tej części Europy.

M&A w innych branżach

Na rynku bankowości największą transakcją było przejęcie przez Bank Millenium za kwotę nieco ponad 1,8 mld złotych Euro Bank. Zabieg ten umożliwi pozyskanie większych kompetencji w modelu franczyzowym, a także wzmocni obecność Banku na rynku lokalnym oraz mniejszych miastach.

Polski rynek browarniczy w IV kwartale 2018 roku żył natomiast przejęciem Browarów Namysłów przez Grupę Żywiec powiązaną z holenderskim koncernem Heineken. Przejęcie istotnie poszerzyło portfolio produktów grupy na rynku krajowym, a także umożliwiło to dotarcie do grona klientów gustujących w piwach lokalnych.

Nie można zapominać także o przejęciu na rynku e-commerce gdzie największą polską platforma handlu elektronicznego Allegro przejęła eBilet będący lidem rynku sprzedaży biletów w Polsce. Przejęcie eBilet umożliwiło grupie Allegro poszerzenie swojej działalności na szybko rosnącym rynku internetowej sprzedaży biletów, którego wielkość szacuje się na około 700 mln złotych.

Prognoza M&A na 2019

Eksperci rynku M&A w Polsce są podzieleni w prognozach na 2019 roku, jednak znaczna większość spodziewa się spadku wolumenu i wartości transakcji. Trwają jednak spory czy spowolnienie nastąpi już w 2019 roku czy może w latach kolejnych. Szans na utrzymanie tempa rozwoju rynku M&A eksperci upatrują w konsolidacjach w branży energetycznej oraz usług dla przemysłu.Michał Dudkowiak

Prawnik

Michał Dudkowiak

Adwokat, Partner

Michał Dudkowiak

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa