Aktualności

Najem prywatny – tylko do końca 2022 rozliczany według skali podatkowej

Najem prywatny – tylko do końca 2022 rozliczany według skali podatkowej

Zmiany w rozliczeniu najmu prywatnego

Zespół adwokatów ds. nabywania nieruchomości informuje, że w roku 2022 polscy podatnicy mają ostatnią szansę na zmianę formy opodatkowania najmu prywatnego na skalę podatkową. Od 2023 roku nie będą już mieć wyboru, bo obowiązkowym sposobem opodatkowania przychodów z tego źródła stanie się ryczałt. Jest to więc ostatni rok, kiedy przychody z najmu prywatnego opodatkujemy według skali.

Obecnie osoby zarabiające na tzw. najmie prywatnym mają do wyboru dwa rozwiązania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5 procent (i 12,5 procent od nadwyżki przychodów ponad 100 tysięcy złotych rocznie) oraz skala PIT (17 procent od dochodu, 32 procent od kwoty wyższej niż 120 tysięcy złotych rocznie).

Polski Ład wprowadza dwie zasadnicze zmiany, z uwagi na które opodatkowanie zysków z najmu prywatnego według skali podatkowej może stać się korzystniejsze niż ryczałt. Po pierwsze, drugi próg podatkowy wzrósł z 85 528 złotych do 120 tysięcy złotych rocznie. Po drugie, Polski Ład podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie.

Co będzie bardziej opłacalne?

Zmiany te sprawiają, że skala podatkowa, mimo wyższej stawki opodatkowania, może stać się opłacalna dla podatników osiągających mniejsze zyski z najmu prywatnego (nie zapłacą oni wówczas podatku dochodowego od 30 tysięcy złotych dochodu rocznie).

Dodatkowo przy większych inwestycjach (na przykład remoncie mieszkania) czy innych kosztach skala również może okazać się bardziej opłacalna, z uwagi na możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Pamiętać jednak należy, że dochody opodatkowane według skali są rozliczane łącznie, a to może prowadzić do tego, że w przypadku innych źródeł dochodu opodatkowanych w ten sam sposób, od wszystkich dochodów podatnicy zapłacą podatek według stawki dla drugiego progu podatkowego (32 procent). Ponadto ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozostaje najprostszą formą rozliczania najmu prywatnego.

Skala podatkowa dla najmu prywatnego wyłącznie do końca 2022

Powyższe rozważania pozostaną aktualne jedynie do końca 2022 roku. Po upływie tego terminu najem prywatny można będzie rozliczać wyłącznie w formie ryczałtu.

Wynajmujesz mieszkanie w Polsce i chcesz zmienić sposób rozliczenia z urzędem skarbowym? Zastanawiasz się nad najbardziej korzystną formą opodatkowania najmu prywatnego?

Jeśli masz pytania dotyczące sposobów rozliczania najmu mieszkania lub ich zmiany, skontaktuj się z naszą Kancelarią prawa nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.Anna Kwinto

Prawnik

Anna Kwinto

Prawnik

Anna Kwinto

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa