27 czerwca 2024 roku, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikowały wspólne wytyczne dotyczące emitentów tokenów referencyjnych aktywów (ARTs) oraz dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych (CASP) w ramach rozporządzenia w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).
Wytyczne skupiają się na ocenie odpowiedniości członków organu zarządzającego oraz udziałowców i osób posiadających znaczące pakiety udziałów lub akcji.
Pierwszy zestaw wytycznych: Zaufanie i stabliność ekosystemu kryptowalut
Pierwszy zestaw wytycznych dotyczy zapewnienia działania odpowiednich organów zarządzających emitentami ART i CASP. Ma to na celu zwiększenie zaufania do systemu finansowego, a przez to wspieranie rozwoju zdrowego ekosystemu aktywów kryptograficznych.
Jaki jest cel zaleceń?
Z informacji opublikowanej na stronie EBA wynika, że wytyczne zapewniają wspólne kryteria oceny:
- wiedzy,
- umiejętności,
- doświadczenia,
- reputacji,
- uczciwości,
- rzetelności członków organu zarządzającego.
Oceniane jest również, czy osoby te mogą przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na wykonywanie swoich obowiązków, aby zapewnić należyte zarządzanie podmiotami w sektorze MiCA.
Drugi zestaw wytycznych: nowe narzędzia dla regulatorów
Drugi zestaw wytycznych wprowadza narzędzia, które pozwalają regulatorom ocenić wpływ, jaki udziałowcy (zarówno bezpośredni, jak i pośredni) wywierają na nadzorowane podmioty. Ten pakiet wspiera nadzorców rynku w realizacji kluczowej funkcji „gatekeepingu”.
Jaki jest cel drugich wytycznych?
Wytyczne te, dzięki wspólnotowej metodologii oceny osób zarządzających oraz posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji, lub udziałów, umożliwiają dokładną ewaluację ich przydatności do uzyskiwania zezwoleń na pełnienie funkcji emitentów ART lub CASP oraz do przeprowadzania oceny ostrożnościowej planowanych przejęć.
Krok w kierunku ujednolicenia rynku kryptowalut
Niewątpliwie, jest to ważny krok w ujednolicaniu rynku kryptoaktywów, który podlega stopniowej regulacji i standaryzacji, co zdecydowanie sprzyja wzrostowi zaufania, reputacji i popularności oferowanych na nim rozwiązań.
Pełna treść wytycznych jest dostępna pod tym linkiem: EBA i ESMA Publikują Wytyczne.