GIIF wydał komunikat dotyczący stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przy transakcjach z wykorzystaniem walut wirtualnych. To reakcja na problemy z ich przestrzeganiem przez VASPy.
Obowiązek bez względu na charakter transakcji
GIIF nakłada na VASPy (virtual asset service providers) obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w transakcjach okazjonalnych z wykorzystaniem waluty wirtualnej o równowartości 1000 euro lub większej, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 lit c ustawy AML.
Środki bezpieczeństwa muszą być stosowane niezależnie od charakteru transakcji – czy sa definiowane przez VASP jako płatność, przedmiot prawa majątkowego, czy inne świadczenia cywilnoprawne.
Każda transakcja okazjonalna z wykorzystaniem waluty wirtualnej o równowartości 1000 euro lub większej per se stanowi przesłankę do zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego zgodnie z ustawą AML.
Jakie będą konsekwencje nieprzestrzegania wytycznych?
Z komunikatu GIIF wynika, że niektóre VASPy próbują unikać obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego. GIIF podkreśla, że prawidłowe stosowanie tych procedur powinno być uwzględniane przez inne instytucje, takie jak banki, podczas procesu KYB (Know Your Business).
Instytucje te powinny oceniać, czy VASP przestrzega wymogów wynikających z art. 35 ust. 1 pkt 2 lit c ustawy AML.
Rzetelny VASP = spełnianie wymogów prawnych
Prawidłowe wykonywanie obowiązków z zakresu AML/CFT przez VASP stanowi nie tylko wymóg prawny, ale świadczy również o rzetelności samego VASPu.
Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów.
Zapewnij zgodność swojej firmy z przepisami. Skontaktuj się z naszą kancelarią i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!