Aktualności

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych

24.10.2016

Cele i konsekwencje nowelizacji

Nowe przepisy ustawy o grach hazardowych wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami dotyczącymi uzasadnienia przyjętych zmian, nowa ustawa ma dwa podstawowe zadania. Po pierwsze – ograniczenie rozmiarów zjawiska nielegalnych salonów z automatami do gier. Po drugie – ochrona graczy (zwłaszcza tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18-ego roku życia) przed negatywnymi skutkami hazardu.

Realizacji wspomnianych zadań mają pomóc przede wszystkim dodatkowe uprawnienia przyznane funkcjonariuszom Służby Celnej oraz poszerzenie zakresu i rodzaju kar.

Nowelizacja rozszerza także krąg podmiotów na które można nałożyć karę w zw. z naruszeniem przepisów ustawy. Od 1 stycznia bowiem, w określonych przypadkach kara do 100 tysięcy złotych grozić będzie także posiadaczowi lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier. Uderzy to przede wszystkim w tych przedsiębiorców, którzy obecnie jedynie wynajmują powierzchnię swoich lokali do prowadzenia gier na automatach.

Nowelizacja niesie ze sobą także liberalizację zasad urządzania gier w pokera poza kasynami gry. Nowe przepisy znacznie złagodzą dotychczasowe obostrzenia, uproszczą one bowiem zasady organizacji oraz umożliwią legalną grę w pokera przez internet. W tym aspekcie pojawia się szansa na zatarcie skazania osób ukaranych na podstawie przepisów ustawy obowiązującej dotychczas.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami: info@dudkowiak.com