Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Za taki czyn uznaje się w szczególności wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług świadczonych przez danego przedsiębiorcę. Może to być np. bezprawne posłużenie się cudzym znakiem towarowym.
Roszczenia cywilne
W przypadku wykrycia czynu nieuczciwej konkurencji przedsiębiorca którego interes został zagrożony lub naruszony może żądać:
- zaniechania niedozwolonych działań;
- usunięcia skutków niedozwolonych działań;
- złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
- naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych;
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych;
- zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny
Ciężar dowodu
W sprawach dotyczących zwalczania nieuczciwej konkurencji, mamy do czynienia z odwróconym ciężarem dowodu. Oznacza to, że to podmiot któremu zarzuca się naruszenie, aby uniknąć odpowiedzialności musi udowodnić, że czyn którego dokonał był zgodny z prawem.
Przepisy karne
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zawiera także rozdział dotyczący przepisów karnych. Za zastosowanie czynu nieuczciwej konkurencji w postaci mylnego oznaczenia produktu poprzez np. posłużenie się cudzym znakiem towarowym ustawa przewiduje kary w postaci grzywny lub aresztu.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami na info@dudkowiak.com