Aktualności

Ograniczenia zakupu mieszkań na agendzie rządowej

Ograniczenia zakupu mieszkań na agendzie rządowej

Założenia projektu

Choć szczegółowa treść nie jest jeszcze znana, to podstawowe założenia projektu ustawy już tak. Po pierwsze, osoby posiadające co najmniej pięć lokali mieszkalnych (zarówno inwestorzy indywidualni, jak i fundusze inwestycyjne czy inne instytucje) będą mogły jedynie  raz w roku nabyć kolejne mieszkanie. Co więcej, każde kolejne - czyli szóste i następne - nabycie będzie objęte 6-procentowym podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), także w przypadku transakcji na rynku pierwotnym. Obecnie PCC wynosi 2 proc. wartości mieszkania i jest należne tylko od transakcji na rynku wtórnym.

Kogo będą dotyczyć ograniczenia?

Obecnie nie wiadomo, czy ograniczenia będą dotyczyć tylko przedsiębiorców i funduszy inwestycyjnych, czy również osób fizycznych. Według komunikatu sprawa pozostaje otwarta i będzie przedmiotem dyskusji w ramach rządu.

Cele projektu

Nowa ustawa ma doprowadzić do ograniczenia powstałej na rynku luki mieszkaniowej. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego  w 2022 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła o prawie 13%, a rozpoczętych budów o ponad 30%.  Oznacza to, że w najbliższych latach podaż mieszkań gwałtownie zmaleje, natomiast popyt na własne lokum wzrośnie, co może doprowadzić do niebezpiecznego skoku cen. Projekt ma ograniczyć możliwość np. masowego zakupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne.

Gdy tylko projekt ustawy zostanie udostępniony opinii publicznej, na naszych łamach szczegółowo omówimy jego założenia.

Przypominamy, że nasi specjaliści z działu nieruchomości kancelarii służą pomocą zarówno osobom fizycznym, jak i inwestorom w procesie sprzedaży i nabywania lokali mieszkalnych.Magdalena Napierała

Prawnik

Magdalena Napierała

Adwokat, Counsel

Magdalena Napierała

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa