Aktualności

Kryptowaluty pod lupą KNF

Po nagłych załamaniach kursu BitCoina coraz więcej mówi się o ryzyku jakie niesie ze sobą handel kryptowalutami. Komisja Nadzoru Finansowego regularnie monitoruje polski rynek płatniczy nie tylko pod kątem ryzyka, ale także pod kątem legalności działalności podmiotów obsługujących transakcje kryptowalutami.

Ostrzeżenia KNF

Należy pamiętać, że kryptowaluty to nie tylko BitCoin. W ostatnich dniach KNF wpisała na listę ostrzeżeń dwie spółki zajmujące się transakcjami na rynku kryptowalut – BitBay z Katowic oraz Abucoins z Poznania. W obu tych przypadkach Komisja Nadzoru Finansowego złożyła także do odpowiednich prokuratur zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym prowadzeniu działalności w zakresie usług płatniczych.

Kary

W myśl przepisów polskiego prawa, każdy podmiot chcący prowadzić działalność jako instytucja płatnicza, musi najpierw uzyskać stosowną licencję, wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Prowadzenie działalności bez licencji zagrożone jest karą grzywny do 5.000.000 zł lub karą pozbawienia wolności do lat 2.

Kancelaria Dudkowiak&Kopeć w ostatnich miesiącach uzyskała licencję instytucji płatniczej dla jednego ze swoich Klientów, o czym pisaliśmy tutaj.

Zapraszamy do kontaktu na info@dudkowiak.comPiotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa