Aktualności

Oszukańcze przelewy w Polsce 2021

Oszukańcze przelewy w Polsce 2021

Oszukańcze przelewy urosły do 32 mln zł

Podczas ubiegłorocznych wakacji przestępcy wytransferowali z kont bankowych polskich klientów rekordową kwotę. Największa w historii była też liczba tego typu fraudów. By zrealizować oszukańcze przelewy, zwykle włamywali się do bankowości internetowej, wykorzystując podstęp lub złośliwe oprogramowanie.

Z danych NBP wynika, że w III kw. 2021 nasiliło się zjawisko transakcji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu. Chodzi zarówno o ich liczbę, jak i wartość.

Rekordowa liczba kradzieży pieniędzy z kont bankowych

Od lipca do września ub.r. banki w Polsce zarejestrowały 7709 nielegalnych przelewów. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego oznacza to niemal dwukrotny wzrost (z 3965).

Kwota, na jaką opiewały wszystkie oszukańcze przelewy, wyniosła 31,95 mln zł. To najwięcej w historii gromadzenia statystyk przez bank centralny.

W ujęciu rocznym wyprowadzona kwota zwiększyła się o 80 proc. Natomiast średnia wartość pojedynczego transferu zmalała o 35 proc. – do 4144 zł.

Mimo większej skali fraudów na przelew ich udział w transferach bezgotówkowych w polskim systemie bankowym pozostaje śladowy. W ubiegłoroczne wakacje stanowiły one 0,00103 proc. zrealizowanych przelewów oraz 0,00016 proc. ich wartości.

Po raz kolejny zwiększył się za to udział nielegalnych przelewów we wszystkich oszukańczych transakcjach bezgotówkowych, które obejmują transfery z konta i operacje kartą płatniczą. W III kw. 2021 te pierwsze odpowiadały za 11,4 proc. przypadków oszustw płatniczych. Kwartał wcześniej było to 8,1 proc., a rok wcześniej – 5,8 proc. liczby przestępstw tego rodzaju.

Kradzione w ten sposób środki oscylują wokół 60 proc. wyprowadzanych co kwartał kwot. Poziom ten pozostaje stabilny.

Oszukańcze przelewy w bankowości internetowej

Tak jak we wcześniejszych okresach oszukańcze przelewy były realizowane najczęściej z poziomu przeglądarki internetowej. W ten sposób przestępcy zrealizowali 58 proc. transferów, które stanowiły 3/4 wartości wyprowadzonych środków.

W obu przypadkach udział bankowości internetowej w oszustwach przy użyciu przelewu zmalał na rzecz aplikacji. Przed rokiem dochodził bowiem do 90 proc. fraudów. Udział pozostałych metod wyprowadzania środków przy użyciu przelewu (oddział, telefon, inny) nie przekracza 1 proc. przypadków.

Jak przestępcy realizują oszukańcze przelewy z kont klientów? Najczęściej uzyskują dostęp do ich rachunków w wyniku zainfekowania urządzenia albo używają podstępu, dzięki któremu zdobywają od właścicieli dane logowania. Następnie przelewają środki.

Oszustwa internetowe – skontaktuj się z naszymi prawnikami

Jeżeli zostałeś oszukany skontaktuj się z naszymi prawnikami od prawa karnegoMichał Puk

Prawnik

Michał Puk

Adwokat, Counsel

Michał Puk

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa