Aktualności

Podatki: Autostrady - koniec z opłatami na bramkach?

Podatki: Autostrady - koniec z opłatami na bramkach?

Na stronie gov.pl czytamy, że Szef KAS przejął obowiązki związane z poborem opłaty na dwóch odcinkach: Konin – Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie – Sośnica na autostradzie A4.

W związku z tym faktem system poboru opłat czekają całościowe zmiany. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą:

  1. zakup biletu autostradowego,
  2. na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Bilet autostradowy będzie dostępny do kupienia online np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, aplikację mobilną, ale także na stacjach paliw, czy w kioskach.

Ministerstwo podaje, że najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r. Rozliczanie opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może być dostępna wcześniej.

Obecnie trwają prace na nad uszczegółowieniem koncepcji. Więcej na: https://www.gov.pl/web/finanse/ministerstwo-finansow-pracuje-nad-likwidacja-szlabanow-na-panstwowych-autostradach Piotr Glapiński

Prawnik

Piotr Glapiński

Radca prawny, Counsel

Piotr Glapiński

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa