Interpretacja ogólna wyjaśnia takie zagadnienia, jak „utwór”, uznając np., że za utwór nie uznaje się efektu działalności wyłącznie rutynowej, pozbawionej możliwości dokonywania wyborów. Sam utwór natomiast może powstać zarówno w ramach umowy o pracę, jak i umowy o dzieło. Autorskie koszty uzyskania przychodów przysługują w przypadku utworu niezakończonego (tworzonego).
Co istotne, pracownik musi mieć możliwość rozporządzania tym utworem. Minister Finansów stwierdził, ze prawo nie reguluje zasad ustalania honorarium oraz jego wysokości. Leży to bowiem w zakresie swobody kontraktowej stron. Jednakże, powinno być ono wyodrębnione od pozostałych przychodów, a także stosownie udokumentowane, jedynie za pomocą prawnie dopuszczalnego dowodu. Szczególną formą dokumentowania jest ewidencja czasu pracy twórczej, która również może wyrażać w procentach czas poświęcony na pracę twórcza oraz pozostałą.
Interpretacja ogólna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników i pracodawców. Jest swoistą kompilacja dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych w tej materii.