Nowe przepisy są implementacją Dyrektywy UE i zastępują dotychczas funkcjonujące w VAT magazyny konsygnacyjne. W ogólności przemieszczenia towarów w procedurze „magazynu call-off stock” nie uważa się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Ażeby móc skorzystać z tej procedury należy spełnić ściśle określone w ustawie o VAT warunki. Jeśli się je spełnia można korzystać z dobrodziejstwa tej procedury polegającej na tym, że WNT można zadeklarować w terminie nie później niż dwunastu miesięcy od wprowadzenia towaru do magazynu. W tym okresie może również nastąpić sprzedaż towaru w magazynie i przy takiej transakcji również nie uznaje się za WNT po spełnieniu ustawowych warunków.
Uregulowana jest również transakcja „w drugą stronę” tj. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Analogicznie, nie uważa się przemieszczenia w procedurze „magazynu call-off stock” za WDT pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych. Wówczas, w terminie nie później niż dwunastu miesięcy od wprowadzenia towaru do magazynu call-of stock, ale w momencie rozpoczęcia rozporządzania towarami jak właściciel można zadeklarować WDT.
Podmioty dokonujące zarówno WDT, jak i WNT w ramach procedury „magazynu call- off stock” zobowiązane są do prowadzenia nowego rodzaju dodatkowej ewidencji.
Celem wprowadzonych zmian jest ułatwienie przedsiębiorcom dokonującym dostaw lub nabyć wewnątrz UE rozliczeń wewnątrzwspólnotowego podatku VAT.