Aktualności

Podatki: Subwencja przyznana w ramach Tarczy Antykryzysowej opodatkowane podatkiem dochodowym

Podatki: Subwencja przyznana w ramach Tarczy Antykryzysowej opodatkowane podatkiem dochodowym

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2020 roku (sygn. 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO stwierdził, że sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest dla obojętny podatkowo, natomiast jej umorzenie stanowić (już) będzie dla konkretne przysporzenie majątkowe skutkujące koniecznością rozpoznania przychodu. W rezultacie moment umorzenia części subwencji będzie skutkować powstaniem przychodu. Przedsiębiorcy muszą się więc liczyć z faktem, że de facto część subwencji w formie podatku dochodowego wróci do fiskusa.

Organ nie znalazł również podstaw prawnych do uznania takiego przychodu za zwolniony z opodatkowania, ani nie zgodził się z wnioskodawcą, że otrzymanie subwencji nie skutkuje powstaniem przychodu, ponieważ służy sfinansowaniu skutków zmniejszenia obrotów.

Należy przy tym dodać, że np. mikro pożyczki w kwocie do 5000 zł są udzielone w ramach innego instrumentu niż Rządowa Tarcza Antykryzysowa i w stosunku do niej w ustawie „covidowej” zaznaczone jest wyraźnie, że jej umorzenie nie stanowi przychodu podatkowegoMieszko Łukaszewicz

Prawnik

Mieszko Łukaszewicz

Doradca podatkowy, Counsel

Mieszko Łukaszewicz

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa