Aktualności

Porównanie PPK i PPE

Porównanie PPK i PPE

Celem dokonania porównania PPK i PPE przedstawiamy najważniejsze różnice między pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) i pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w syntetycznej i przystępnej formie. Potrzeba jego przeprowadzenia nie jest przypadkowa – rolą PPK nie jest wyeliminowanie i zastąpienie PPE. Obydwa rodzaje programów oszczędnościowych będą funkcjonowały równolegle i, po spełnieniu szeregu warunków przedstawionych w ustawie o PPK, podmioty zatrudniające będą mogły dość swobodnie wybierać pomiędzy stosowaniem jednego lub drugiego rozwiązania.

  1. Podstawowe różnice między PPK i PPE:

  1. PPK i PPE – obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy

PPE oraz PPK mają sporo podobieństw. Cel ich funkcjonowania jest słuszny. Jednak dopiero plan wprowadzenia PPK zachęcił firmy do zakładania PPE. Bardzo mała liczba przedsiębiorstw oferowała je swoim pracownikom. Dopiero pierwsze informacje o PPK i warunku zwolnienia z utworzenia PPK, jeśli funkcjonowało wcześniej PPE sprawiło, że te drugie zyskały na popularności.

Z jednej z tych form będzie musiał skorzystać pracodawca. Która jest lepsza? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji podmiotów zatrudniających. Jeśli jesteś pracodawcą i potrzebujesz porady, które rozwiązanie wybrać, zapraszamy do kontaktu się z naszą kancelarią.Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa