Aktualności

Praktyczne problemy z „Białą Listą” podatników VAT

Praktyczne problemy z „Białą Listą” podatników VAT

Podatnicy obecnie nie wiedzą, jak zachować się w sytuacjach mniej typowych płatności powyżej 15 000 zł brutto, gdy to już należy posłużyć się przelewem na wskazany na „białej liście” rachunek podatnika.

Pierwszy z problemów, to płatność na rachunki wirtualne, które pojawiają się w przypadku regulowania należności za np. media. Nie są one rachunkami w rozumieniu prawa bankowego i nie figurują one na „białej liście”. W tej sprawie wiceminister finansów odpowiadając na interpelację poselską 32747 stwierdził, że tego rodzaju wpłaty będą traktowane jako wpłaty na rachunek rozliczeniowy do którego są przypisane.

Inna kwestia, to zapłata na rachunek depozytowy czy powierniczy. Tego typu rachunki również nie są zgłaszane przez banki na „białą listę” W tym przypadku, w świetle dzisiejszych przepisów najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie takiej płatności w terminie 3 dni od zlecenia przelewu do organu podatkowego (zgodnie z art.117 ba Ordynacji podatkowej). Podobnie jest w przypadku rachunków cesyjnych. MF i w tej kwestii zapowiedziało, że dokona zmian w prawie do 1.01.2020 roku.

Natomiast wedle stanowiska MF płatność za pośrednictwem karty kredytowej czy elektronicznych pośredników płatności (typu PayPal) znacznie identyfikację końcowego rachunku bankowego, na który płatność jest dokonywana. W związku z tym podatnik dokonując tego rodzaju płatności naraża się na konsekwencje w podatkach dochodowych. Ponadto, tym przypadku mogą zaistnieć problemy ze zgłoszeniem takiego przelewu zgodnie z art.117ba Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów obiecało zmianę przepisów celem wyeliminowania problemów do 1.01.2020 roku.

Ostatnia kwestia, to liczba dopuszczalnych zapytań, „wejść” na „białą listę”. Obecne API dopuszcza złożenie 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie, co daje łącznie 300 podmiotów w ciągu dnia. Dla dużych podatników może to być problemem. MF zapowiedziało pracę mające na celu zwiększenie wydajności.Mieszko Łukaszewicz

Prawnik

Mieszko Łukaszewicz

Doradca podatkowy, Counsel

Mieszko Łukaszewicz

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa