W ostatnim czasie doszło do dość zaskakującej zmiany w stanowisku organów skarbowych w kwestii rozliczania kosztów uzyskania przychodu przy wykonywaniu pracy twórczej. Dotychczas standardem było zastosowanie preferencyjnej 50% stawki. Zmiana podejścia Fiskusa uderzy przede wszystkim w branżę IT, twórców gier a także projektantów budowlanych.
Czas pracy a powstanie utworu
W jednej z przełomowych interpretacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że preferencyjna 50% stawka kosztów uzyskania przychodu może zostać zastosowana jedynie za stworzenie konkretnego dzieła o określonej wartości, a nie w odniesieniu do całego czasu pracy poświęconego na wykonywanie pracy twórczej. Powodem takiej zmiany jest przyjęcie stanowiska, że samo wykonywanie pracy twórczej nie jest równoznaczne z powstaniem utworu. W związku z tym, należy udowodnić, że utwór faktycznie powstał, a pracodawca zapłacił za niego konkretną wartość. Dodatkowo, bardzo istotne jest także wykazanie związku pomiędzy wytworzonym utworem a wysokością wynagrodzenia.
Skutki zmian
Twórcy i pracodawcy muszą wprowadzić zmiany co do mechanizmu ustalania wynagrodzenia za pracę twórczą w taki sposób, aby utrzymać prawo do preferencyjnej 50% stawki kosztów. Szczegółowa ewidencja czasu pracy i wynagrodzenie wskaźnikowe nie są już wystarczające.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami na info@dudkowiak.com