Raport dotyczy niektórych wymogów stawianym strategiom i procedur stosowanych przez dostawców w zakresie kryptoaktywów.
Załącznikiem do raportu końcowego jest projekt regulacyjnych standardów technicznych (RTS) dotyczący szeregu praktycznych kwestii, m.in. kryteriów identyfikacji konfliktów interesów oraz potencjalnych sytuacji i okoliczności wpływających na możliwość ich powstania.
Dlaczego doszło do zmian?
Raport stanowi podsumowanie wcześniejszych działań Europejskiego Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (dalej: Regulator) wynikających z rozporządzenia w sprawie rynków kryptoaktywów (dalej: MICA).
W lipcu 2023 roku rozpoczął się okres konsultacji z zainteresowanymi dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów. We wrześniu 2023 roku Regulator przeanalizował 36 zestawy odpowiedzi na przygotowane pytania i na ich podstawie przedstawił propozycję regulacyjnych standardów technicznych.
Raport składa się z krótkiego podsumowania dotychczasowych działań regulatora oraz 3 załączników. Pierwsza dwa załączniki dotyczą analizy kosztów oraz korzyści, oraz rad dla grupy interesariuszy z sektora giełd i papierów wartościowych.
Ostatni załącznik ma szczególne znaczenie, ponieważ stanowi projekt regulacyjnych standardów skierowanych do dostawców usług w zakresie kryptoaktywów.
Podstawy prawne
Punktem wyjścia dla zakresu zmian legislacyjnych jest art. 72 MICA. Przepis ten przewiduje wymóg, aby dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów:
a) wdrożyli i utrzymywali skuteczne polityki i procedury w celu identyfikowania konfliktów interesów, zapobiegania im, zarządzania nimi i ich ujawniania;
b) oraz w widocznym miejscu na swojej stronie internetowej ujawniali swoim klientom i potencjalnym klientom ogólny charakter i źródła konfliktów interesów, oraz kroki podjęte w celu ich złagodzenia.
W dalszych fragmentach określono również przykłady konfliktów interesów pomiędzy dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów oraz konflikty co najmniej dwóch klientów, których wzajemne interesy się wykluczają.
Regulator został zobligowany na podstawie art. 72 MICA do stworzenia konkretnych wymogów dotyczących polityk i procedur odnoszących się do powyższych aspektów do dnia 30 czerwca 2024 r.
Czego dotyczy projekt?
Projekt regulacji standardów technicznych to przejrzysty dokument składający się z 10 artykułów.
Najistotniejsze aspekty opisane w projekcie dotyczą:
a) konfliktów interesów potencjalnie szkodliwych dla klientów (art. 2),
b) konfliktów interesów potencjalnie szkodliwych dla dostawcy usług związanych z kryptoaktywami (art.3),
c) zasad i procedur dotyczących konfliktów interesów (art. 4),
d) procedur, zasad i ustaleń dotyczące wynagrodzeń (art. 5),
e) zakres transakcji osobistych (art. 6),
f) transakcji osobistych (art. 7),
g) ujawnienia ogólnego charakteru i źródła konfliktów interesów oraz kroków podjętych w celu ich złagodzenia (art. 8),
h) dodatkowych wymogi w odniesieniu do wprowadzania niektórych usług („placing”) (art. 9).
Najwięcej uwagi poświęcono art. 4 RTS dot., działań podejmowanych w sprawie konfliktów interesów.
Wymieniono minimum działań, które muszą zostać uwzględnione przez dostawcę przy tworzeniu procedur przeciwdziałających konfliktom interesom, wymieniając m.in.: o niezwłoczne zgłaszanie i przekazywanie do odpowiedniego wewnętrznego kanału sprawozdawczego wszelkich spraw mogących skutkować konfliktem interesów.
Kiedy zmiany będą obowiązywać?
Projekt ma wejść w życie 20 dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Kluczowe zmiany ESMA dla dostawców kryptowalut
Opisywane zmiany cechuje duże znaczenie dla praktyki sektora FINTECH, a w szczególności dostawców usług w zakresie kryptowalut. Porządkują obowiązkowe procedury oraz wyjaśniają często używane pojęcia.
Jeżeli masz wątpliwości związane z dostosowaniem swoich wewnętrznych procedur, to skontaktuj się z nami na info@dudkowiak.com!