Aktualności

Rejestracja spółek przez podmioty zagraniczne

Rejestracja spółek przez podmioty zagraniczne

Spółki z kapitałem zagranicznym coraz popularniejsze

W 2021, po słabszym roku poprzednim, znów wzrosła liczba przypadków, w których polskie sądy rejestrowały spółki z kapitałem zagranicznym. Biznes w naszym kraju postanowili rozpocząć inwestorzy z 99 krajów. Najwięcej z nich pochodziło z Ukrainy i Białorusi.

Z danych KRS-u wynika, że w 2021 inwestorzy z 99 krajów utworzyli w Polsce 10,5 tys. spółek. To o połowę więcej niż rok wcześniej. Wtedy wskutek niepewności wywołanej pandemią, trudniejszego dostępu do urzędów oraz ograniczeń w przemieszczaniu się zarejestrowano 6,9 tys. tego typu podmiotów gospodarczych. Wówczas oznaczało to spadek o 21 proc.

Do kogo należą spółki z kapitałem zagranicznym?

Tym samym nastąpił powrót do trwającego wiele lat trendu wzrostowego w liczbie biznesów uruchamianych w naszym kraju przez obcokrajowców. W ub.r. spółki z kapitałem zagranicznym stanowiły niemal 1/5 wszystkich zawiązanych (56,3 tys.).

Najwięcej (4,4 tys.) organizacji powołali Ukraińcy. Drugie miejsce zajęli inwestorzy z Białorusi (831). Na podium znaleźli się też Niemcy (347).

W sumie na koniec stycznia br. w Polsce funkcjonowało 93,3 tys. spółek z kapitałem zagranicznym, których udziałowcy pochodzili z ponad 150 krajów. Większość aktywnych organizacji powstała w ostatnich pięciu latach. Prawie 1/4 wszystkich należała do Ukraińców. Za nimi uplasowali się właściciele biznesów z Niemiec (8,6 tys. firm) i Holandii (4,3 tys.).

Ulubione branże obcokrajowców

Pod względem formy prawnej zakładanych w ub.r. przez obcokrajowców przedsiębiorstw dominowały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak było w 96,5 proc. przypadków. W dalszej kolejności inwestorzy wybierali oddział zagranicznego przedsiębiorstwa (2,2 proc.) oraz spółkę jawną (0,5 proc.). Utworzyli też cztery spółki akcyjne oraz 21 prostych spółek akcyjnych.

Założone w 2021 spółki z kapitałem zagranicznym rozpoczęły działalność 19 sektorach gospodarki. Najwięcej z nich funkcjonowało w obszarze handlu (21 proc. firm), budownictwa (19 proc.) i transportu (13 proc.).

Ostatnie dwie były domeną inwestorów zza wschodniej granicy. Ponadto wielu z założyło biznes w branży HR oraz IT.

Na sektor informatyczny postawili również przedsiębiorcy z Niemiec. Oprócz tego wiele ich firm zajmowało się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz wytwarzaniem energii elektrycznej.

Spółka z kapitałem zagranicznym w polskiej aglomeracji

W jakich miejscowościach rejestrowano spółki z kapitałem zagranicznym? Tu zaskoczenia nie ma. Obcokrajowcy na siedziby swoich firm wybierali głównie polskie metropolie:

  • Warszawę – 3583 przypadki,
  • Wrocław – 811,
  • Kraków – 744,
  • Poznań – 437.

Jednak sporo podmiotów gospodarczych zarejestrowano również w mniejszych miastach. W Piasecznie było ich 93, co dało mu 16. miejsce. W liczącym prawie 4 tys. mieszkańców Jabłonowie Pomorskim (woj. kujawsko-pomorskie) utworzono 50 firm (21. pozycja).

Wśród regionów dominowało Mazowsze, gdzie zawiązano 4256 spółek z obcym kapitałem (41 proc. wszystkich). Na drugim miejscu uplasował się Dolny Śląsk z 988 organizacjami (9 proc.), a na trzecim – Małopolska z 860 (8 proc.). Najmniej (45, czyli poniżej 0,5 proc. ogółu) firm inwestorzy zagraniczni powołali w woj. świętokrzyskim.Michał Dudkowiak

Prawnik

Michał Dudkowiak

Adwokat, Partner

Michał Dudkowiak

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa