Aktualności

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce według raportu NBP za II kwartał 2019 r.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce według raportu NBP za II kwartał 2019 r.

Ostatni raport Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego dostarcza interesujących informacji o kondycji rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w II kwartale 2019 r.

Nieruchomości biurowe:

Zgodnie z raportem NBP nadal utrzymuje się wysoka podaż powierzchni biurowej. Na koniec II kwartału 2019 r. zasoby powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach biurowych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin) przekroczyły 10,8 mln mkw., a w budowie było ok. 1,7 mln mkw. Jednocześnie jednak stopa pustostanów na dziewięciu największych rynkach biurowych odnotowała niewielki spadek do poziomu 9% wobec 9,2% na koniec I kwartału 2019 r. Potwierdza to wciąż mocny popyt na przestrzeń biurową.

Nieruchomości handlowo-usługowe:

Nieco odmienna sytuacja występuje na rynku powierzchni handlowo-usługowych, gdzie występuje nieznaczna nadpodaż powierzchni, a stopa pustostanów w całym kraju na koniec II kwartale 2019 r. kształtowała się na poziomie 3,6%. Natomiast ponad 12 mln mkw wynoszą całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec II kw. 2019 r. Według raportu NBP powyższe dane mogą oznaczać, że inwestorzy uważają rynek za nasycony, czego oznaką mogą być coraz popularniejsze projekty przekształcania istniejących centrów handlowych w wielofunkcyjne obiekty handlowo-usługowo-rozrywkowe.

Nieruchomości magazynowe:

Nadal w fazie rozwoju pozostaje rynek powierzchni magazynowych. Wynika to przede wszystkim z utrzymującego się wysokiego popytu, w szczególności ze strony firm logistycznych i kurierskich, przedsiębiorstw z branży e-commerce a także z dużego zapotrzebowania ze strony przemysłu.

Jak podaje NBP, na koniec II kwartału 2019 r. całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowej przekroczyły 17 mln mkw. a w budowie znajduje się ponad 2,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Stopa pustostanów w całym kraju utrzymywała się na poziomie 5,1%

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych:

Szacowana wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych na koniec II kwartału 2019 r. wyniosła 3 mld euro, z czego 59,9% wartości transakcji dotyczyło powierzchni biurowych, 23,4% powierzchni handlowych oraz 9,1% powierzchni magazynowych.

Pełna treść komunikatów jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego pod poniższym linkiem: https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2019.pdf.

Raport NBP potwierdza, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejsce do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych, szczególności nieruchomości biurowych i magazynowych.Marcin Kręglewski

Prawnik

Marcin Kręglewski

Adwokat, Partner

Marcin Kręglewski

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa