Aktualności

Stanowisko KNF w zakresie ograniczania ryzyka kredytowego

Stanowisko KNF w zakresie ograniczania ryzyka kredytowego

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko w zakresie działań mających na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego. Dokument skierowany jest do osób zarządzających bankami oraz oddziałami instytucji kredytowych w Polsce. Termin na dostosowanie się powyższych instytucji do wskazań KNF upływa 31 marca 2022 roku.

Stopy procentowe w Polsce

W 2020 roku w celu złagodzenia ekonomicznych skutków pandemii w Polsce Rada Polityki Pieniężnej niejednokrotnie obniżała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Ówczesne wskaźniki przez długi czas utrzymywały się na niskim poziomie.

Inflacja spowodowała, że stopy procentowe ulegają podwyższeniu, a obecnie są one najwyższe od 2014 roku. W konsekwencji, raty kredytów hipotecznych znacząco się podniosły. 

Ryzyko kredytowe

Komisja Nadzoru Finansowego (dalej: „KNF”), po dokonaniu analizy aktualnej sytuacji rynkowej, wskazała na potrzebę podjęcia pilnych działań, mających na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego, który związany jest z rosnącymi w ostatnich miesiącach kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców. Działania te mają dotyczyć zarówno nowo udzielanych kredytów, jak i już istniejących.

Stanowisko KNF jest dostępne pod poniższym linkiem:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Stanowisko_UKNF_do_bankow_ws_ryzyka_kredytowego.pdf

Zalecane działania

Intencją KNF jest, żeby banki podjęły działania w celu realnego promowania oferty w zakresie kredytu o okresowo stałej stopie procentowej oraz wprowadzenia docelowo do swojej oferty kredytu o stopie procentowej stałej dla całego okresu kredytowania. KNF podkreśla, że taka oferta powinna stanowić realną alternatywę dla klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym, tj. by skłonni byli oni ją uwzględniać, jako skuteczne, racjonalne kosztowo zabezpieczenie przed wzrostem oprocentowania kredytu.

Polski organ nadzoru przedstawił swoją koncepcję promującą rozwój listu zastawnego, którego wykorzystanie mogłoby ułatwić skuteczne wprowadzenie na rynek kredytów o stałym i okresowo stałym oprocentowaniu oraz pozytywnie wpływało na zarządzanie ryzykiem stopy procentowej.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca:

  • prowadzenie przez banki akcji informacyjnej dla konsumentów, w zakresie wyjaśnienia ryzyka zmienności stóp procentowych oraz indeksów referencyjnych stopy procentowej,
  • przypominanie przez banki swoim klientom już posiadającym kredyt hipoteczny, o przysługującym im prawie do konwersji kredytu zmiennoodsetkowego na kredyt o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu, jak również niestosowaniu jakichkolwiek barier przy takiej konwersji,
  • aktywne informowanie kredytobiorców o możliwości wykorzystania instrumentów określonych w ustawie o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Termin wprowadzenia zmian

Banki oraz oddziały kredytowe winny dostosować się do wskazanych powyżej zaleceń do końca marca 2022 roku. KNF oczekuje, że banki poinformują organ o podjętych działaniach w terminie do 05.04.2022 roku.

Organ Nadzoru będzie samodzielnie, podczas czynności nadzorczych, dokonywał oceny zastosowanych zaleceń.

Pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z naszą Kancelarią

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Zapytania można kierować: info@dudkowiak.com



Aleksandra Walas

Prawnik

Aleksandra Walas

Aplikant radcowski

Aleksandra Walas

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa