Aktualności

Szerszy dostęp i ułatwienia dla FinTech w Japonii

Szerszy dostęp i ułatwienia dla FinTech w Japonii

Kraj Kwitnącej Wiśni słynący z szybkiego wdrażania nowych technologii zdecydował się na likwidację bariery dla niebankowych podmiotów dostarczających szybszych i tańszych usług w obszarze płatności zdominowanym dotąd przez sektor bankowy. W skutek tego Japonia umożliwi obsługę przekazów środków pieniężnych w wysokości ponad 1 miliona jenów dla podmiotów sektora Fintech.

Ustanowiony dotychczas limit wykluczał z rynku obsługi podmiotów biznesowych wszystkie podmioty niemające statusu banku. Przekazy pieniężne, w szczególności dewizowe, będące jedną z podstawowych usług bankowości nie będą już w Japonii wyłączną domeną banków. Konsumenci zdążyli się już przyzwyczaić do korzystania z szybkich płatności oferowanych na rynku Fintechów, to jest instytucji niebankowych. Głównym zarzutem w stosunku do tradycyjnych przelewów bankowych jest zbyt długi czas transferu środków.

Spółki non-bank zostały dopuszczone na rynek japoński w 2010 roku, lecz ograniczono wysokość przelewu do wartości 1 mln jenów. Na rynku japońskim obecnie działają 64 tego typu spółki. Jedną z udostępnionych funkcjonalności jest przesyłanie środków do swoich kontaktów za pomocą  aplikacji dedykowanych do przesyłania wiadomości.

Dezaktualizacja limitu umożliwi wejście na rynek zdominowany dotąd przez banki. Oczekiwanym skutkiem jest spadek cen transferów środków a także przyspieszenie obrotu gospodarczego. Zwiększenie konkurencji prawdopodobnie zmusi banki do obniżki opłat za wykonanie przelewów zagranicznych.Piotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa