Międzynarodowe firmy zobowiązane będą do ujawniania sprawozdań odnośnie podatku dochodowego płaconego poszczególnych państwach – wynika z projektu nowelizacji Ustawy o rachunkowości. Celem tego przepisu jest zapewnienie przejrzystości w działalności podatkowej firm, a także ograniczenie możliwości unikania opodatkowania przez przenoszenie dochodu do krajów o niskich stawkach podatkowych.
Projekt zakłada ujawnianie informacji dotyczących przychodów, kosztów i podatku dochodowego płaconego w każdym kraju, w którym firma prowadzi działalność. Sprawozdania te będą dostępne publicznie oraz przekazywane organom administracji skarbowej.
Ujawnienie dochodów w poszczególnych krajach
Nowelizacja Ustawy o rachunkowości stanowi realizację obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania. Polska jest już spóźniona z implementacją dyrektywy, której termin wdrożenia upłynął w 2023 r.
W przypadku międzynarodowych firm różnorodne i zawiłe przepisy prawa podatkowego ułatwiają stosowanie agresywnej optymalizacji podatkowej. Takie działania mogą być traktowane jako uchylanie się od opodatkowania. Nowe przepisy mają dotyczyć ujawniania sprawozdań odnośnie podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach (odrębnie), w tym w rajach podatkowych. Takie obowiązki mają więc szczególne znaczenia pod kątem transparentności opodatkowania i zapłaty podatku w kraju, w którym dochód rzeczywiście jest uzyskiwany.
Jakie informacje zostaną udostępnione?
Firmy zobowiązane będą udostępniać informacje na temat podatków zapłaconych w państwach, w których rzeczywiście wygenerowały zysk. Podadzą kwoty przychodów, zysku lub straty, przedmiotu działalności, liczby pracowników. Po raz pierwszy udostępnieniu podlegać będą informacje za rok obrotowy rozpoczynający się po 21 czerwca 2024 r. Obowiązki te nałożone zostaną na duże przedsiębiorstwa mające siedzibę w Unii Europejskiej oraz prowadzące działalność na jej obszarze za pośrednictwem oddziałów lub spółek zależnych.