Aktualności

Weryfikacja podatnika VAT

Ministerstwo Finansów chce, aby przedsiębiorcy mieli dostęp do podstawowych danych swoich kontrahentów biznesowych w rejestrze VAT. Proponowane zmiany mają pozwolić na zwiększenie pewności obrotu i tym samym bezpieczeństwa transakcji na rynku.

Rejestr podatników VAT

Obecnie, w rejestrze VAT można zweryfikować jedynie fakt czy dany podmiot jest czynnym podatnikiem VAT czy też nie. Ministerstwo Finansów dąży do rozszerzenia katalogu danych mających pojawić się w rejestrze. Zgodnie z przedstawionymi propozycjami, zainteresowany przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić jak długo jego potencjalny partner biznesowy jest w rejestrze oraz zweryfikować, czy podmiot ten nie doświadczał wcześniej jakichś komplikacji – np. czy nie był wcześniej z rejestru VAT wykreślany.

Działanie w złej wierze

Niemniej jednak, takie rozszerzenie dostępności danych może dać nowe pole Fiskusowi do zakwestionowania prawa do odliczania VAT naliczonego przy transakcjach za usługi z podmiotami co do których przedsiębiorca mógł mieć wątpliwość w zakresie ich rzetelności i rzeczywistego celu działania (dotyczy to przede wszystkim tzw. firm-słupów).

Obecnie prace nad projektem rozszerzenia nadal trwają i wkrótce mają pojawić się kolejne bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami pod adresem info@dudkowiak.comPiotr Putyra

Prawnik

Piotr Putyra

Adwokat, Partner

Piotr Putyra

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa