Aktualności

Windykacja należności: Internetowa licytacja nieruchomości – zmiany w prawie

Windykacja należności: Internetowa licytacja nieruchomości – zmiany w prawie

Z dniem 19 września weszły w życie przepisy ustawy o kodeksie postępowania cywilnego, które wprowadzają tzw. e-licytację nieruchomości w trakcie egzekucji komorniczej. Przepisy mają ułatwić sprzedaż nieruchomości w tym trybie oraz utrudnić ewentualne zmowy cenowe.

Możliwość sprzedaży nieruchomości w trakcie licytacji komorniczej przez Internet jest naturalną konsekwencją zintensyfikowanego w dobie pandemii Covid-19 trendu informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. E-licytacje jako takie – ale tylko co do ruchomości i szczególnego, wąskiego rodzaju nieruchomości– istnieją od 2017 roku, ale dopiero teraz zdecydowano się rozszerzyć elektroniczne licytacje na wszystkie nieruchomości.

Obwieszczenia o e-licytacjach ogłaszane są w internetowym serwisie Krajowej Rady Komorniczej, a w licytacji można wziąć udział za pośrednictwem strony elicytacje.komornik.pl.  Czas trwania przetargu wynosi 7 dni, a postąpienia składa się elektronicznie, po zarejestrowaniu odpowiedniego konta. Ten rodzaj licytacji odbywa się na wniosek wierzyciela.

O ile wprowadzenie tych przepisów należy uznać za krok w dobrą stronę, nie należy zapomnieć, że do dnia dzisiejszego obowiązują ograniczenia w licytacji nieruchomości, związane z obowiązywaniem stanu epidemii, zakazujące prowadzenia licytacji nieruchomości, które służą dłużnikowi do zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych.Magdalena Napierała

Prawnik

Magdalena Napierała

Adwokat, Counsel

Magdalena Napierała

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa