Aktualności

Zajęcie kryptowalut w postępowaniu karnym

Zajęcie kryptowalut w postępowaniu karnym

Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie kryptowalut do transakcji handlowych, co przekłada się także na sprawy karne, w których coraz częściej pojawia się wątek kryptowalut w różnym charakterze.

Waluty wirtualne najczęściej wykorzystywane są do przestępstw prania pieniędzy, finansowania terroryzmu czy oszustwa.

W toku postępowania karnego waluty wirtualne mogą stanowić dowód, ślad, dokument, informację, a także przedmiot zabezpieczenia czy poręczenia majątkowego.

Zabezpieczenie majątkowe

Zabezpieczenie majątkowe jest środkiem przymusu, niebędącym środkiem zapobiegawczym, którego celem jest zabezpieczenie wykonania orzeczenia, które zapadnie w przyszłości w związku z przestępstwem, za które można orzec grzywnę lub świadczenie pieniężne albo w związku z którym można orzec przepadek lub środek kompensacyjny.

Choć nie jest to kodeksową przesłanką stosowania tej instytucji, to w praktyce jednak często stosowana jest także wtedy, gdy pojawia się ryzyko wyzbycia środków przez podejrzanego, co w przypadku kryptowalut jest zazwyczaj możliwe wyjątkowo szybko.

Dla organów ścigania zabezpieczenie majątkowe jest jednym z ważniejszych sposobów walki z przestępstwem prania

pieniędzy.

Zajęcie kryptowalut

Kryptowaluty mogą być przedmiotem zabezpieczenia majątkowego. Postanowienie w tym przedmiocie wydaje sąd lub prokurator i zawiera wskazanie:

- czego sprawa dotyczy,

- kwoty do jakiej ma nastąpić zabezpieczenie,

- sposobu zabezpieczenia.

Wykonalność zabezpieczenia kryptowalut

Postanowienie takie jest natychmiast wykonalne i środki są transferowane natychmiastowo na konto organu ścigania w walucie wirtualnej.

Jeżeli podejrzany przetrzymuje kryptowaluty na internetowej giełdzie, np. Binance to najpierw organ kieruje do giełdy żądanie wydania przedmiotu zabezpieczenia, co z reguły odbywa się sprawnie i szybko.

Opis zajętych krytpowalut

Opisanie przez organ sposobu zabezpieczenia polega na zamieszczeniu w sentencji postanowienia nazwy i adresu portfela, w którym zostały złożone kryptowaluty  (np. 2JVrmSc7gnPR3dKx VXPkNt5cSoCMFvgfz3).

Praktyka pokazuje, iż często zajmowane są portfele kryptowalut w całości z uwagi chociażby na intensywne wahania kursowe walut.

Podsumowanie – zabezpieczenie majątkowe na krypotowalutach

Często zamrożenie środków na rachunkach kryptowalut jest dużym zaskoczeniem i często poprzedza je stosowana przez organy ścigania blokada rachunku.

Zdarza się również, iż środki te zajmowane są osobom niemającym żadnego związku z przestępstwem, których rachunek jednak znalazł się jako jedno z ogniw podejrzanego łańcucha transakcji wskazującego na pranie pieniędzy.

Polskie organy ścigania posiadają obecnie mechanizmy pozwalające na techniczne zablokowanie rachunku walut wirtualnych i zdeponowania tych środków pod swoim nadzorem.

Jako że waluty wirtualne należą do kategorii mienia, a zabezpieczenie majątkowe powoduje ingerencję w prawo własności, konieczne jest podjęcie skutecznej i metodycznej obrony w toku postępowania karnego.  



Paula Osiecka

Prawnik

Paula Osiecka

Adwokat, Counsel

Paula Osiecka

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa