Z punktu widzenia przedsiębiorców, projekt Poland.Business Harbour był projektem kluczowym. Po jego wstrzymaniu, wielu przedsiębiorców ma obawy, czy nadal mogą sprowadzać pracowników zza granicy.
Czym jest projekt Poland.Business Harbour?
Z punktu widzenia przedsiębiorców rozważających rozpoczęcie działalności w Polsce, projekt Poland.Business Harbour był projektem kluczowym. Miał on uczynić z Polski tytułową przystań dla biznesu, przede wszystkim dla firm i specjalistów z branży IT. Istotnym jest to, iż oferował małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom, start-upom oraz specjalistom z branży IT pomoc w relokacji (nie tylko samego pracownika lecz także jego rodziny) do Polski. Nadto, w ramach programu znajdowało się wsparcie wizowe, prawne, urzędowe oraz integracyjne. Projekt obejmował następujące kraje:
- Azerbejdżan,
- Armenia,
- Białoruś,
- Gruzja,
- Mołdawia,
- Ukraina.
Nadto, w odniesieniu do branż strategicznych objął on firmy z całego świata.
Komunikatem z dnia 26 stycznia 2024 roku ogłoszono zawieszenie programu Poland.Business Harbour. To jednak nie oznacza, że relokacja do Polski stała się niemożliwa.
Niniejszy artykuł przedstawi inne ścieżki relokacji pracownika poza programem Poland.Business Harbour.
Przyczyny zawieszenia projektu
Projekt Poland. Business Harbour to projekt wspierający inwestorów i przedsiębiorców, oraz samych pracowników. Mimo dość wymijających komunikatów ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bezpośrednim powodem jego zawieszenia było niewykorzystywanie wiz wydawanych w toku uproszczonej procedury PBH zgodnie z ich przeznaczeniem. Pracownicy z wizą PBH, zamiast pozostać w Polsce, wyjeżdżali dalej na tereny innych państw Unii Europejskiej. Następnie legalizowali swój pobyt poza granicami Polski. Z uwagi na powyższe, niezbędne było czasowe zawieszenie Projektu, w celu zrewidowania procedur.
Należy podkreślić iż Projekt Poland.Businness Harbour nie został zamknięty, a zaledwie wstrzyman. Powyższe oznacza, iż z pewną dozą prawdopodobieństwa zawieszenie programu Poland. Business Harbour jest jedynie czasowe. Jest to dość oczywiste, albowiem obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje rozpoczęcie prac nad usprawnieniem procedur wizowych. Można przewidywać iż projekt Poland.Business Harbour będzie wznowiony po wprowadzeniu nowych, skuteczniejszych procedur. Obecnie nie można jednak podać prawdopodobnego terminu wznowienia projektu.
Inne możliwości dla specjalistów zza granicy
Wstrzymanie programu Poland.Business Harbour nie oznacza jednak, iż niemożliwa jest relokacja do Polski. Wręcz przeciwnie, wstrzymanie ww. programu nie wpływa na wydawanie wiz lub zezwoleń na pobyt czasowy na zasadach ogólnych.
Poniżej przedstawione zostają standardowe etapy relokacji do Polski poza programem Poland. Business Harbour:
Etap 1. Zezwolenie na pracę
Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce powinien najpierw uzyskać zezwolenie na pracę. Można tego dokonać w formie tradycyjny, wysyłając wniosek o wydanie zezwolenia pocztą albo złożyć dokumenty za pośrednictwem rządowego systemu informatyczneg.
Nadto, procedura przewiduje uproszczone formy legalizacji pracy, zastępujące czasochłonną procedurę uzyskania zezwolenia na pracę m.in. oświadczenie o powierzeniu pracy. Jeżeli cudzoziemiec jest obywatelem Białorusi, Armenii Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, może skorzystać z tej przyspieszonej ścieżki.
Etap 2. Wiza
Na podstawie zezwolenia na pracę lub zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemiec przebywający za granicą może uzyskać wizę roboczą, poprzez złożenie wniosku wizowego do właściwego konsulatu. Wiza robocza jest ważna przez maksymalnie 1 rok;
Etap 3. Przyjazd do Polski i rozpoczęcie pracy
Po uzyskaniu wizy roboczej cudzoziemiec może przyjechać do Polski i niezwłocznie rozpocząć pracę na podstawie wcześniej uzyskanego przez pracodawcę zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy.
Etap 4. Zezwolenie na pobyt
Jeżeli cudzoziemiec planuje zostać w Polsce dłużej niż pozwala na to wiza, może wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Takie zezwolenie jest ważne przez okres do 3 lat, a przed upływem tego terminu cudzoziemiec może wystąpić o udzielenie kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy na dalszy okres.
Należy jednak zaznaczyć, jest to tylko jedna z wielu dostępnych procedur, adresowana do większości kategorii cudzoziemców. Z uwagi na wysoką kazuistyczność oraz odrębność każdego przypadku zespół Kancelarii dokonuje indywidualnie dopasowanej rekomendacji oraz przygotowuje indywidualny plan relokacji po analizie potrzeb i wymagań Klienta.
PODSUMOWANIE
Projekt Poland.Business Harbour ułatwiał relokację pracowników do Polski, jednakże jego wstrzymanie nie ma istotnego wpływu na dostępność możliwości relokacyjnych. Przedsiębiorcy nadal mogą sprowadzać pracowników zza granicy z wykorzystaniem standardowej procedury, której etapy zostały przedstawione w niniejszym artykule.