Aktualności

Deweloperzy budują i sprzedają w rekordowych ilościach

Deweloperzy budują i sprzedają w rekordowych ilościach

Wg danych GUS-u w 2021 powstało w Polsce 234,7 tys. mieszkań i domów. To o 6,3 proc. (13,9 tys. lokali mieszkalnych) więcej niż rok wcześniej. Poprzednio tak dużo nieruchomości mieszkaniowych zbudowano w 1979 r. Średnia powierzchnia wybudowanego lokalu wyniosła 92,9 mkw.

Deweloperzy liderami budownictwa mieszkaniowego

Tak jak we wcześniejszych latach lwią część tych inwestycji zrealizowali deweloperzy (60 proc. lokali oddanych do użytkowania) oraz osoby indywidualne (38 proc.). W ramach pozostałych form budownictwa mieszkaniowego (spółdzielczej, komunalnej, czynszowej, zakładowej) powstało 4,6 tys. lokali, czyli mniej niż 2 proc. wszystkich.

W 2021 profesjonalne firmy budowlane ukończyły 141,7 tys. mieszkań deweloperskich. Lepszy pod tym względem był dla przedsiębiorstw tylko rok 2020, gdy przekazały one klientom o 1 tys. lokali więcej.

Deweloperzy skupieni na mniejszych miastach

O tym, że w budownictwie mieszkaniowym rok 2021 był bardzo dobry, świadczą też inne dane. W ciągu minionych 12 miesięcy rozpoczęto 277,4 tys. nowych przedsięwzięć., czyli o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej. To najwięcej w historii III RP.

Również w tej kategorii dominowali deweloperzy, którzy ruszyli z budową 166,3 tys. jednostek mieszkalnych. W porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza to wzrost o niespełna 28 proc. (przeszło 36 tys. mieszkań).

Jak szacuje Polski Związek Firm Deweloperskich, od 2018 r. mieszkania deweloperskie powstają głównie poza aglomeracjami. Od 2017 r. udział największych miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto) w rozpoczynanych inwestycjach mieszkaniowych zmalał z 56,2 do 34,9 proc.

Rekord padł także w kategorii pozwolenia na budowę i zgłoszenia z projektem budowlanym. W 2021 urzędy wydały i otrzymały ich 340,6 tys. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 23 proc.

Większość decyzji odebrali deweloperzy. Na ich mocy będą mogli wytworzyć 213 tys. jednostek mieszkalnych. To wynik o 1/4 (41 tys. mieszkań) lepszy niż w 2020.

Mieszkania deweloperskie jak świeże bułeczki

Z szacunków PZFD wynika, że w ub.r. deweloperzy sprzedali 165 tys. mieszkań. To również najlepszy rezultat w historii. Większa część (58 proc.) transakcji przypadła na ośrodki poza sześcioma metropoliami.

Jednak w tych ostatnich sprzedaż też była bardzo dobra i wyniosła 69 tys. szt. Pod tym względem lepszy dla firm budowlanych był tylko rok 2017, gdy zawarły one 72 tys. umów rezerwacyjnych, przedwstępnych i notarialnych.

Dane te nie obejmują lokali inwestycyjnych. Chodzi m.in. o pokoje w aparthotelach, mieszkania na wynajem kupione przez osoby prywatne i lokale nabyte przez fundusze inwestycyjne prowadzące najem instytucjonalny (PRS). Z formalnego punktu widzenia nie są to mieszkania, tylko lokale użytkowe.Marcin Kręglewski

Prawnik

Marcin Kręglewski

Adwokat, Partner

Marcin Kręglewski

Kontakt:

ul. Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa